19.07.2012.

Jūnijā nedaudz palielinājies iekšzemes kredītu atlikums

Jūnijā mēneša laikā nedaudz pieauga iekšzemes kredītu atlikums, bet kredītu gada pieauguma temps joprojām saglabājās negatīvs. Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai un nostiprinoties Latvijas uzņēmumu konkurētspējai, pieaudzis nefinanšu uzņēmumiem izsniegtais kredītu atlikums, vairojot pārliecību par Latvijas tautsaimniecības attīstības noturību un situācijas pozitīvu vērtējumu arī no kredītiestāžu puses. Tomēr mājsaimniecībām izsniegto kredītu atlikums joprojām turpināja samazināties, un šeit nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas tuvākajā nākotnē.

Pēc vairākus mēnešus ilguša svārstību perioda, atjaunojās arī citu monetāro rādītāju pieaugums, piesaistīto noguldījumu un kopējā naudas piedāvājuma apjomam atgriežoties pērnā gada nogales salīdzinoši augstajā līmenī.

Visai izteikts bija skaidrās naudas pieprasījuma kāpums – līdztekus sezonālajam faktoram to noteica arī bankās iemaksāto skaidrās naudas uzkrājumu atgriešanās skaidrās naudas sektorā pēc Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likuma prasību izpildes par skaidrās naudas uzkrājumu iemaksām kredītiestādes kontā līdz šā gada 1. jūnijam. Līdz ar to atkal palielinājās skaidrās naudas apjoms apgrozībā ārpus banku kasēm, palēninot mājsaimniecību noguldījumu kāpumu.

Kredītu kopējais atlikums jūnijā palielinājās par 21.1 milj. latu, tostarp nefinanšu uzņēmumiem izsniegtie kredīti par 55.9 milj. latu. Turpināja augt kreditēšana latos, savukārt kredītu gada pārmaiņu temps, no bāzes izslēdzot šogad licenci zaudējušo banku rādītājus, saglabājās negatīvā teritorijā, sasniedzot -5.6%.

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, jūnijā pieauga par 1.3%, iekšzemes noguldījumiem uz nakti palielinoties par 3.5% un noguldījumiem ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu par 2.1%. Noguldījumu pieaugums saistāms ar mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpumu, pozitīvajiem eksporta rādītājiem, kā arī kredītlīdzekļu ieplūdi uzņēmēju kontos.

Jūnijā vērojamais stabilais naudas piedāvājuma kāpums atspoguļo kopējo pozitīvo gaisotni Latvijas tautsaimniecībā. Gaidāms, ka neliels pieaugums varētu turpināties arī nākamajos mēnešos, tomēr tas, saglabājoties augstiem ārējiem riskiem, nebūs straujš. Lai gan viena mēneša izaugsme kreditēšanā esošajā makroekonomiskajā vidē vēl neliecina par stabilu atgriešanos izaugsmes sektorā, pozitīvās tendences nostiprinās Latvijas pārliecinoša virzība pretī eiro un piesardzība 2013. gada budžeta izstrādē.

APA: Purviņš, V. (2024, 12. jun.). Jūnijā nedaudz palielinājies iekšzemes kredītu atlikums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1159
MLA: Purviņš, Vilnis. "Jūnijā nedaudz palielinājies iekšzemes kredītu atlikums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1159>.

Līdzīgi raksti

Komentāri ( 2 )

  • Vilnis
    02.05.2013 17:29

    Nebanku kreditētāju izsniegto jeb tā saucamo ātro kredītu iespaids uz ekonomiku kopumā ir neliels un vairāk vai mazāk neitrāls.
    Pirmkārt, pēc Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas sniegtās informācijas to apjoms pērnā gada beigās bija vien nepilni 50 miljoni latu jeb 0.5% no visa iekšzemes kredītu portfeļa(jeb 1% no mājsaimniecībām izsniegto kredītu kopējā atlikuma). Otrkārt, ja saņemtais kredīts īslaicīgi arī veicina patēriņu, tad kredīta atmaksa, īpaši ņemot vērā nepieciešamību samaksāt arī augsto procentu likmi, šo patēriņu atkal ierobežo.

Restricted HTML

Up