29.04.2019.

Kreditēšana joprojām atturīga, toties noguldījumi aug

Kreditēšana joprojām atturīga, toties noguldījumi aug
Foto: Shutterstock

Latvijas ekonomikas attīstību joprojām pārsvarā nodrošina uzņēmēju pašu līdzekļi, kamēr banku devums kredītu veidā gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību finansēšanā aug vien minimāli. Vienlaikus turpinās iekšzemes noguldījumu ikmēneša pieaugums.

Martā kredītportfelis pieauga gan nefinanšu uzņēmumu (par 0.3%), gan mājsaimniecību (par 0.1%) sektorā (mājokļa kredītu kāpums bija 0.1%, patēriņa kredītu – 0.6%). Tomēr kāpums bija niecīgs – kopumā vien par 0.1%, un iekšzemes kredītu gada pārmaiņu temps būtiski nemainījās, veidojot -4.0%, t.sk. kredītiem nefinanšu uzņēmumiem -4.7% un kredītiem mājsaimniecībām -4.8%. Izslēdzot banku sektora strukturālo pārmaiņu ietekmi, kredītu gada pārmaiņu temps visos sektoros saglabājās pozitīvs – kopumā 1.4%, t.sk. nefinanšu uzņēmumiem 1.2% un mājsaimniecībām 0.8%. Martā nedaudz uzlabojās no jauna izsniegto kredītu rādītāji – gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām no jauna izsniegto kredītu apjoms martā sasniedza lielāko vienā mēnesī izsniegto kredītu apmēru šogad. Līdz ar to šā gada 1. ceturkšņa jauno kredītu kopapjoma rādītājs vairs neatpaliek no pērnā gada atbilstošā perioda līmeņa.

Martā palielinājās gan banku piesaistītie iekšzemes nefinanšu uzņēmumu, gan mājsaimniecību noguldījumi (gada kāpuma temps attiecīgi 4.8% un 9.5%), noguldījumu gada pieaugumam kopumā sasniedzot 7.8%. Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 pieauga par 0.9% uz eiro zonas rezidentu Latvijas monetārajās finanšu iestādēs veikto noguldījumu uz nakti rēķina, lai gan noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu saruka (M3 gada pārmaiņu temps 13.8%; noguldījumu - attiecīgi 15.4%, 13.2% un -0.4%).

Izsniegto iekšzemes kredītu un piesaistīto noguldījumu gada pārmaiņas (%)

Izsniegto iekšzemes kredītu un piesaistīto noguldījumu gada pārmaiņas
Avots: Latvijas Banka

* Salīdzināšanas nolūkos izņemti vienreizējie efekti, kas saistīti ar strukturālajām pārmaiņām Latvijas banku sektorā.

Martā notikusī banku veiktās kreditēšanas aptauja liecina, ka nedaudz stingrāki kļuvuši kreditēšanas standarti un nosacījumi, turklāt tie tiks vēl pastiprināti, savukārt uzņēmumu pieprasījums pēc kredītiem nav audzis, kas varētu būt saistīts ar potenciālajiem ārējās vides riskiem. Vienlaikus gan audzis kredītu pieprasījums no mājsaimniecībām, tomēr arī šajā sektorā bankas ir piesardzīgas attiecībā uz turpmāko izaugsmi. Neraugoties uz to, lēns kredītportfeļa pieaugums, visticamāk, turpināsies.

APA: Purviņš, V. (2024, 19. jul.). Kreditēšana joprojām atturīga, toties noguldījumi aug. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4464
MLA: Purviņš, Vilnis. "Kreditēšana joprojām atturīga, toties noguldījumi aug" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4464>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up