19.01.2012.

Naudas piedāvājuma rādītāji atkopjas pēc banku sektora satricinājumiem

Naudas piedāvājuma dinamiku decembrī ietekmēja gan kompensāciju izmaksu veikšana AS "Latvijas Krājbanka" noguldītājiem, gan baumu radītais krasais skaidrās naudas pieprasījuma kāpums mēneša pirmajā pusē. 

Decembrī tika izmaksāta lielākā daļa garantēto noguldījumu atmaksu (līdz mēneša beigām bija izmaksāti apmēram 300 milj. latu jeb 90% no kopējā kompensējamā apjoma), kas lielā mērā nonāca noguldījumu kontos citās bankās. Līdz ar to banku piesaistīto noguldījumu kopapjoms, skatoties divu – trīs mēnešu periodā, būtiski nemainījās. Kopējo naudas piedāvājumu vairāk ietekmēja skaidrās naudas apjoms apgrozībā, kas decembrī pieauga par 10.4% un mēneša beigās sasniedza rekordaugstu līmeni – 1 040 milj. latu. Lai gan ažiotāža skaidrās naudas pieprasījuma jomā ātri pierima, tās apjoms apgrozībā līdz decembra beigām saglabājās augsts sezonālu faktoru iespaidā. 

Kredītu kopapjoms decembrī samazinājās par 2.3%, būtiski sarūkot uzņēmumu un mēreni – mājsaimniecību kreditēšanai, ko vairāk nekā iepriekšējos mēnešos iespaidoja iepriekš saņemto kredītu atmaksa, kā arī banku veiktā bezcerīgo parādu norakstīšana. Līdz ar to kopējais banku kredītportfeļa gada sarukuma temps pieauga līdz 8.3%. Mājsaimniecību kreditēšanā samazinājums bija vērojams gan mājokļa, gan patēriņa kreditēšanā. 

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, decembrī palielinājās par 2.9%, M3 gada pieaugumam veidojot 1.7%. Komercbanku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums decembrī palielinājās galvenokārt uz mājsaimniecību noguldījumu rēķina – tā kā apturētās bankas noguldījumi koncentrējās galvenokārt mājsaimniecību sektorā, noguldījumu kompensēšana palielināja mājsaimniecību noguldījumu kopapjomu, savukārt uzņēmumu noguldījumi pieauga nedaudz. 

Kreditēšanas aktivitāte tuvākajos mēnešos saglabāsies zema, jo mājsaimniecību un uz iekšzemes tirgu orientēto uzņēmēju kredītspēja būtiski nemainīsies, savukārt eksportējošo uzņēmumu vēlmi aizņemties mazinās pesimistiskās prognozes par ekonomisko situāciju eksporta tirgos eiro zonā. Noguldījumu dinamiku gada pirmajos mēnešos pozitīvi ietekmēs ažiotāžas periodā apgrozībā nonākušās skaidrās naudas atgriešanās noguldījumu kontos, kā arī atlikušo "Latvijas Krājbankas" kompensējamo noguldījumu izmaksa. Tomēr negatīvā reālo noguldījumu procentu likmju līmeņa un zināmas piesardzības iespaidā galvenokārt augs likvīdākie pieprasījuma noguldījumi.

APA: Purviņš, V. (2024, 26. may.). Naudas piedāvājuma rādītāji atkopjas pēc banku sektora satricinājumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1213
MLA: Purviņš, Vilnis. "Naudas piedāvājuma rādītāji atkopjas pēc banku sektora satricinājumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1213>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up