20.07.2011.

Naudas piedāvājums līdzsvarojies; izteikts tā kāpums vēl nav gaidāms

Tautsaimniecības izaugsmei saglabājoties mērenai, jūnijā bija vērojams neliels naudas piedāvājuma sarukums, tomēr kopumā jau pusgadu tas attīstās līdzsvaroti. Ikmēneša svārstības saglabājas apmēram 1% robežās, norādot uz uzņēmēju un mājsaimniecību piesardzību gan attiecībā uz patēriņu, gan uzkrājumu veidošanu, ko papildina banku un klientu piesardzība kreditēšanā. Skaidrās naudas pieprasījums, atvaļinājumu sezonai sākoties, gan pieauga, savukārt noguldījumu atlikums bankās saruka, līdz ar to samazinot arī kopējo naudas apjomu ekonomikā. Turpinājās banku kredītportfeļa sarukums, iekšzemes kredītu gada samazinājuma tempam jūnijā sasniedzot 9.2%.

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, jūnijā samazinājās par 1.0%, M3 gada pieauguma tempam samazinoties līdz 5.4%. Samazinājās arī skaidrās naudas apgrozībā gada pieauguma temps (līdz 14.2%), savukārt banku piesaistīto noguldījumu gada kāpums paātrinājās līdz 3.4%. M3 sarukumu noteica termiņnoguldījumu samazinājums, vienlaikus mēreni augot noguldījumu uz nakti atlikumam. Jūnijā nedaudz palielinājās gan privātuzņēmumu, gan mājsaimniecību noguldījumi, savukārt saruka valsts nefinanšu sabiedrību latu noguldījumu atlikums.

Iekšzemes kredītu atlikuma samazinājumu jūnijā noteica gandrīz nemainīgais eiro kredītu sarukums (par 1.6%), bet latu kredīti mazinājās vien par 0.5%, un to gada pieaugums sasniedza 4.7%.

Pašreizējā tautsaimniecības attīstības gaita līdz ar rūpniecības konfidences rādītāja samazināšanos un patērētāju piesardzīgo attieksmi cenu kāpuma apstākļos joprojām nenodrošina stabilu naudas piedāvājuma kāpuma atjaunošanos, ko nevaram gaidīt arī tuvākajā nākotnē. Arī kreditēšanas apjomu pieaugums vismaz šogad – neskaidro politisko perspektīvu, joprojām nezināmo 2012. gada budžeta deficīta mazināšanas plānu, kā arī potenciāli nestabilās situācijas ārējos tirgos dēļ – nav prognozējams. Tādējādi pašreiz svarīgākais nosacījums, lai relatīvi tuvā nākotnē būtu sagaidāma pozitīva naudas piedāvājuma attīstība, ir konsekvents valdības darbs 2012. gada budžeta izstrādē, izvairoties no nodokļu paaugstināšanas un budžeta deficīta mazināšanu nodrošinot ar izdevumu ierobežošanu.

APA: Purviņš, V. (2024, 30. may.). Naudas piedāvājums līdzsvarojies; izteikts tā kāpums vēl nav gaidāms. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1268
MLA: Purviņš, Vilnis. "Naudas piedāvājums līdzsvarojies; izteikts tā kāpums vēl nav gaidāms" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 30.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1268>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up