18.10.2013.

Sarucis kopējais naudas daudzums apgrozībā

Septembrī kopējais naudas piedāvājums samazinājās, straujo skaidrās naudas pieprasījuma sarukumu papildinot uzņēmumu noguldījumu kritumam. Visai būtisks bija banku kredītportfeļa samazinājums, nozīmīgām uzņēmumiem izsniegto kredītu atmaksām summējoties ar slikto kredītu norakstīšanas iespaidu.

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, septembrī samazinājās par 1.5% un tā gada pieauguma temps palēninājās līdz 1.0%. Tuvojoties eiro ieviešanas dienai, krietni vairāk nekā iepriekšējā mēnesī samazinājās skaidro latu apjoms apgrozībā (mēneša laikā par 54.7 milj. latu), septembra beigās jau par 19.7% atpaliekot no pērnā gada atbilstošā perioda līmeņa. Skaidrās naudas sarukuma faktors līdz ar bezdarba sarukumu un ienākumu palielināšanos sekmēja mājsaimniecību noguldījumu kāpumu (jau astoto mēnesi pēc kārtas). Tomēr šis pieaugums neatsvēra nozīmīga apjoma kredītu atmaksu un ārējā pieprasījuma dinamikas ietekmi uz uzņēmumu noguldījumu līmeni – tas septembrī saruka par 2.4%.

Attēls. Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Avots: Latvijas Banka

Iekšzemes kredītu atlikuma sarukums septembrī bija lielāks nekā iepriekšējos divos mēnešos, jo, mēreni samazinoties mājokļa kredītiem (par 0.6%) un pat nedaudz (par 0.5%) pieaugot patēriņa kredītiem, būtiski (par 1.3%) kritās uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums. Līdz ar to kopējais kredītu gada samazinājuma temps sasniedza 7.6%.

Nākamajos mēnešos naudas piedāvājuma gada pārmaiņu temps būs tuvs nullei, ko vāja ārējā pieprasījuma apstākļos varētu ietekmēt uzņēmumu noguldījumu samazinājums mazāku eksporta ieņēmumu rezultātā. Strauji samazināsies skaidrās naudas pieprasījums, latu skaidrajai naudai nonākot gan banku kontos, gan tiekot konvertētai skaidrajā ārvalstu valūtā. Līdz ar to situācija Latvijā vērtējama kā labvēlīga raitai pārejai uz eiro skaidrās naudas jomā. Tā kā šis process pakāpeniski notiek visu gadu, gadu mijā būs mazāk iespēju negaidītiem sastrēgumiem naudas apmaiņas procesā, jo nozīmīga skaidro latu daļa jau būs atgriezusies bankās. Savukārt plašākas pārmaiņas kreditēšanas jomā vēl nav gaidāmas - kreditēšanas samazināšanās cikls turpināsies arī 2014. gadā.

APA: Purviņš, V. (2024, 25. may.). Sarucis kopējais naudas daudzums apgrozībā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1036
MLA: Purviņš, Vilnis. "Sarucis kopējais naudas daudzums apgrozībā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1036>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up