29.11.2024.

Trīs sasirgušie vaļi, apņēmīgais bebrs un citi zvēri – par IKP 3. ceturksnī

Ideālā pasaulē iekšzemes kopproduktu (IKP) vajadzētu balstīt trim vaļiem – privātajam patēriņam, investīcijām un eksportam, kas turklāt skatienu vērstu ilgtspējības virzienā, nodrošinot līdzsvaru ne tikai šodien, bet arī rīt. Tomēr jau ilgstoši stabilākais balsts Latvijas IKP līmeņa noturēšanā ir no mušas uzpūsts zilonis, varbūt ne gluži zilonis, bet paprāva izmēra bebrs. Te es domāju valdības patēriņu, kura izredzes ilgstoši stutēt izaugsmi ir apšaubāmas un pat nevēlamas. Tomēr nesmādēsim bebra centienus laikā, kad lielie vaļi guļ sirdzēju cisās. Turklāt bebram jāparūpējas par pamatīgu aizsargmūri, lai svešu zemju lāči mūsu zemi nebradā.

Bet atgriezīsimies pie vārgajiem vaļiem. Kā redzams Centrālās statistikas pārvaldes šodien publicētajos datos, tad 3. ceturksnis nav izņēmums – privātais patēriņš un investīcijas joprojām ir vājas. Un eksportētājiem arvien ir jāmet kūleņu kūleņi, lai noturētos jau tā novārdzinātajos eksporta tirgos. Reizēm izdodas, reizēm – nē, šajā ceturksnī eksports ir audzis (1. attēls).

Kas vainas vaļiem?

Kā jau dzīvē – ne vienmēr var noteikt vienu skaidru slimības cēloni, parasti ir vesels faktoru jūklis. Arī šajā gadījumā ekonomikas dalībnieki saskaras gan ar komplikācijām pēc Covid-19, gan ar fiziskām un mentālām kara traumām. Šobrīd apjukumu, kā pēc sitiena pa galvu, radījušas arī ASV prezidenta vēlēšanas. Un tā ir tikai daļa no ekonomisko veselību ietekmējošajiem faktoriem.

 

Kad veselīga attīstība atjaunosies?


Trīs vaļu kopīga sadarbība IKP balstīšanai nākamgad vēl varētu kavēties, visticamāk, visi vienlaikus veselāki nekļūs. Lielākas izredzes ātrāk spēcināties ir privātajam patēriņam un investīcijām, tomēr arī eksports var mūs pārsteigt:

  • iedzīvotāju pirktspēja šogad ir uzlabojusies, arī vēlme inflācijas noplicinātos uzkrājumus atjaunot pakāpeniski izsīks, tad kādā brīdī privātais patēriņš kā fēnikss pacelsies spārnos, varbūt ne ļoti augstam lidojumam, bet, ar piesardzīgu distanci pieskatot piezemēšanās iespējas, tomēr lidos; 
  • investoriem ir pieejams apjomīgs Eiropas Savienības fondu finansējums, kredītu procentu likmju samazināšanās padara pievilcīgākas arī aizņemšanās iespējas. Ja vien mazinātos nenoteiktības drūmie mākoņi, tad investīciju jomā iespīdētu saules stari; 
  • ārējā pieprasījuma prognozes joprojām ir piesardzīgas, turklāt saglabājas bažas par konkurētspēju eksporta tirgos. Tomēr ir arī pozitīvas pazīmes straujākai eksporta attīstībai – šogad ir veiktas un tuvākajos gados vēl plānotas apjomīgas investīcijas augstākas pievienotās vērtības preču ražošanā, īpaši kokrūpniecībā un inženierijas nozarēs. Tas var sniegt spēcīgāku impulsu eksporta izaugsmei un tik sen gaidīto pozitīvo ziņu birumu. 

Cāļus un citus zvērus skaitīsim nākamgad.
 

APA: Puķe, A. (2024, 06. dec.). Trīs sasirgušie vaļi, apņēmīgais bebrs un citi zvēri – par IKP 3. ceturksnī . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6600
MLA: Puķe, Agnese. "Trīs sasirgušie vaļi, apņēmīgais bebrs un citi zvēri – par IKP 3. ceturksnī " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 06.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6600>.

Līdzīgi raksti

Up