29.07.2016.

Arī 2016. gada 2. ceturksnī ekonomikas izaugsme saglabājas vāja

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes publicēto ātro novērtējumu Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās 2016. gada 2. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni pieauga par 0.4% (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem). Savukārt salīdzinājumā ar 2015. gada 2. ceturksni IKP ir audzis par 0.7% (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem). Šie dati kārtējo reizi apliecina, ka 2016. gadā ekonomikas izaugsme būs vāja.

IKP izaugsmi 2. ceturksnī nodrošināja labie apstrādes rūpniecības rezultāti (+7% salīdzinājumā ar 2015. gada 2. ceturksni, neizlīdzināti dati), bet joprojām ierobežoja būvniecības apjomu straujais sarukums (22% kritums).

Šodien publicētie IKP dati apliecina, ka iepriekš paustās bažas par ekonomikas atdzišanu ir materializējušās. Ekonomikas atdzišanu šā gada pirmajā pusgadā daļēji var skaidrot ar Eiropas Savienības (ES) fondu cikla pārrāvumu, kā rezultātā mazinājusies gan būvniecības, gan investīciju aktivitāte. Iepriekš pastāvēja cerības, ka aktivitātes pieaugumu varēs redzēt jau 2. ceturksnī, tomēr dati liecina par pretējo.

Šobrīd pieejamā informācija liecina, ka daļā ES programmu "papīri" ir sakārtoti, uzsākas to darbība, izsludināti iepirkumi, kas gada otrajā pusgadā kaut kādā mērā atspoguļosies arī ekonomiskajā aktivitātē. Tomēr ar to nepietiks, lai "sasmeltu līdz šim izlieto ūdeni". Šis laiks ļoti labi norāda uz to, cik Latvijas tautsaimniecībai nozīmīga ir ES fondu plūsma. Pagaidām nav zināms, vai ir veiktas būtiskas iepriekšējo ceturkšņu datu revīzijas, bet, ja pieņem, ka tādu nav un ka IKP pilnais novērtējums būs tuvs ātrajam novērtējumam, tad paredzamā 2016. gada IKP izaugsme būs 1.5-2.0% (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem). Turklāt jāņem vērā, ka britu referenduma rezultātā radītās sekas (nenoteiktības pieaugums, valūtas kursu zaudējumi) Latvijas ekonomiku ietekmē, sākot no 3. ceturkšņa.

Publicētie dati ir vēl viens trauksmes zvans attiecībā arī uz nākamā gada budžeta veidošanas procesu. Veidojot nākamā gada budžetu, ir jāņem vērā, ka ekonomika šogad attīstās ievērojami vājāk nekā prognozēts.

IKP datu pilnais izvērsums, kas iekļaus informāciju par nozaru attīstību, IKP izlietojuma un ienākuma aspektu, tiks publicēts 2016. gada 31. augustā. Tad arī varēs detalizētāk spriest par tiem faktoriem, kas ekonomikas salīdzinoši vājo attīstību noteica 2. ceturksnī, un tās nākotnes perspektīvām.

 

1. attēls. IKP salīdzināmajās cenās gada (kalendāri izlīdzinātas) un ceturkšņa (sezonāli izlīdzinātas) pārmaiņas, %

IKP ātrais novērtējums

Datu avots: 

Centrālā statistikas pārvalde

* Ātrais novērtējums

APA: Kasjanovs, I. (2024, 20. apr.). Arī 2016. gada 2. ceturksnī ekonomikas izaugsme saglabājas vāja. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/833
MLA: Kasjanovs, Igors. "Arī 2016. gada 2. ceturksnī ekonomikas izaugsme saglabājas vāja" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/833>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up