28.08.2020.

Mazumtirdzniecības attīstība nedaudz pagurst

Mazumtirdzniecības attīstība nedaudz pagurst
Foto: Shutterstock

Mazumtirdzniecība varētu būt starp tām nozarēm, kas izrādīsies relatīvi mazāk cietušas Covid-19 ietekmē, tomēr iepriekšējo mēnešu straujajam kāpumam jūlijā sekojis neliels atslābums.

Lai gan iekšzemē sociālie ierobežojumi pēdējā laikā tika pakāpeniski mīkstināti, atsevišķās citās valstīs tie lokāli tika noteikti no jauna. To, ka pandēmijas globālās attīstības nelabvēlīgais fons liek saglabāt piesardzību, nedaudz iezīmē Eiropas Komisijas (EK) publicētā nozares uzņēmēju noskaņojuma rādītāja pārmaiņas augustā: noskaņojums kopumā uzlabojies, taču galvenokārt uz pēdējo mēnešu aktivitātes vērtējuma rēķina. Tikmēr tuvāko mēnešu aktivitātes gaidas kļuvušas nedaudz pesimistiskākas nekā jūlijā.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmās cenās sarucis par 0.9% mēneša laikā, gada pieaugumam sarūkot līdz 3.8% (izlīdzināti dati). Līdzīgi kā iepriekšējā mēnesī – arī jūlijā iedzīvotāji saglabājuši paradumu iepirkties klātienē, attālinātās tirdzniecības apgrozījumam turpinot samazināties.  Būtisks negatīvs pienesums mēneša pārmaiņām radies pārtikas tirdzniecības ietekmē: tās sarukumu jūlijā salīdzinājumā ar jūniju, iespējams, skaidro paplašinājušās pulcēšanās iespējas, kas mudināja iedzīvotājus izmantot iekšzemes tūrisma un ēdināšanas pakalpojumus tā vietā, lai gatavotu maltīti mājās, kas bija raksturīgi stingrāku ierobežojumu laikā. 

Jūlijā ar jaunu sparu audzis to mazumtirgotāju apgrozījums, kuri nodarbojas ar informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecību, un to varētu skaidrot ar pakāpenisku gatavošanos jaunajam mācību gadam vai attālinātajam darbam: pavasara mēnešos varēja iezīmēties esošā aprīkojuma nepilnības un trūkumi.

Ja pastiprināsies attālinātā darba tendence un mājokļa pielāgošana šīm vajadzībām, tostarp lielāka mājokļa iegāde un aprīkošana, nākotnē tirdzniecība varētu aktivizēties arī ar mājokļa remontdarbiem un aprīkošanu saistītajās preču grupās.

Tomēr jūlijā šajās preču grupās lielākoties saglabājās neliels samazinājums (izņemot preces, kas galvenokārt palīdz radīt mājokļa dizainu), un tuvākajos mēnešos vēl varētu dominēt tendence nogaidīt. 

Mājsaimniecību noguldījumu dinamika pēc straujāka kāpuma aprīlī stabilizējusies, un līdz jūlijam neliecina par strauju tēriņu atsākšanu. Patērētāju noskaņojums EK augusta aptaujas datos turpinājis uzlaboties, tomēr saglabājas zems. Līdzīgi arī patērētāju vērtējums par iespējamiem lielākiem pirkumiem – mazāk pesimistisks nekā caurmērā kopš aprīļa, tomēr visai pesimistisks salīdzinājumā ar ilgtermiņa vidējo līmeni.

APA: Paula, D. (2024, 13. sep.). Mazumtirdzniecības attīstība nedaudz pagurst. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4888
MLA: Paula, Daina. "Mazumtirdzniecības attīstība nedaudz pagurst" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 13.09.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4888>.

Restricted HTML

Up