26.01.2018.

Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 25. janvāra ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 25. janvāra ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock
Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 25. janvāra sanāksmē galvenās procentu likmes un aktīvu pirkšanas programmas apjomus saglabāja nemainīgus.

ECB prezidents Mario Dragi savā preses konferencē norādīja, ka ECB skatījumā saņemtā jaunākā informācija par ekonomikas norisēm eiro zonā liecina par stabilu ekonomiskās ekspansijas tempu, kas 2017. gada 2. pusgadā pieauga straujāk nekā gaidīts. Ekonomikas aktivitāte vēl vairāk nostiprina ECB pārliecību, ka eiro zonas inflācija tuvināsies mērķim, kas zemāks par 2%, bet ir tuvu tam.

Vienlaikus iekšzemes cenu spiediens kopumā joprojām ir neliels un pārliecinošas stabila pieauguma tendenču pazīmes vēl nav vērojamas. Šādos apstākļos nesenais valūtas kursa svārstīgums ir nenoteiktības avots, kuram nepieciešams sekot līdzi, lai izvērtētu tā iespējamo ietekmi uz cenu stabilitāti vidēja termiņa perspektīvā.

Tāpat savā runā M. Dragi norādīja uz to, ka, lai pilnībā baudītu ECB monetārās politikas pasākumu priekšrocības, citām politikas jomām apņēmīgi jāpiedalās ilgāka termiņa izaugsmes potenciāla nostiprināšanā un ievainojamības samazināšanā. Nepieciešams būtiski kāpināt strukturālo reformu īstenošanas tempu eiro zonas valstīs, lai palielinātu ekonomikas noturību, samazinātu strukturālo bezdarbu un stimulētu eiro zonas darba ražīguma un izaugsmes potenciāla pieaugumu. Kā arī norādīja, ka arvien stabilāka un plašāka ekonomiskā attīstība skaidrāk parādījusi nepieciešamību atjaunot fiskālās drošības rezerves. Tas ir īpaši būtiski valstīs ar joprojām augstu valdības parāda līmeni.

Lai gan Padomes lēmumi atbilda tirgus gaidām, tomēr ECB teiktais tika saprasts kā ierobežojošs solis (hawkish), sekojošā tirgus reakcija bija spēcīga un izmaiņas bija novērojamas gan valūtas, gan akciju un obligāciju tirgos.

Dienas pirmajā pusē eiro valūtas kursa svārstību koridors bija zems, tomēr ECB preses konferences laikā eiro piedzīvoja būtisku kāpumu pret ASV dolāru, ko var skaidrot ar to, ka tirgus guva pārliecību, ka eiro zonas ekonomika turpina pozitīvi attīstīties, kā arī ECB prezidents savā runā nelika manīt bažas par turpmāku izaugsmes tempu izmaiņām vai inflācijas mērķa sasniegšanas attālināšanos. Tomēr, atbildot uz žurnālistu jautājumiem, ECB prezidents norādīja, ka varbūtība, ka likmes varētu tikt mainītas šogad, ir ļoti maza. Tas atkal nosūtīja eiro zem 1.25 ASV dolāru par eiro atzīmes. Vēlāk gan eiro atkal šo robežu pārkāpa, taču tas jau tiek skaidrots ar D. Trampa uzstāšanos Davosā.  

Akciju tirgi dienu iesāka ar kāpumu, tomēr, reaģējot uz ECB preses konferencē pausto, akciju tirgus indeksi sāka zaudēt dienas pirmajā pusē iegūto un dienu pabeidza ar nelielu kritumu. Izņēmums ir banku akciju indeksi, kas pozitīvi vērtēja ECB teikto un turpināja dienas pirmajā pusē uzsākto kāpumu.

Obligāciju tirgos ECB teiktais veicināja obligāciju cenu kritumu un attiecīgi procentu likmju jeb ienesīgumu kāpumu. 

EUR USD

 

EURIBOR 3M nākotnes līgums

 

Eurostoxx 50 akciju indekss

 

Eurostoxx Banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Francija

Spanija

Italija

APA: Krongorns, E. (2024, 26. apr.). Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 25. janvāra ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4033
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 25. janvāra ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4033>.

Restricted HTML

Up