14.12.2018.

Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 13. decembra ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 13. decembra ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 13. decembra sanāksmē galvenās procentu likmes saglabāja nemainīgas. Tāpat tika norādīts, ka tās saglabāsies tagadējā līmenī vismaz līdz 2019. gada vasarai un jebkurā gadījumā tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams, lai vidējā termiņā nodrošinātu ilgtspējīgu inflācijas atgriešanos līmenī, kas zemāks par 2%, bet tuvu tam.

Attiecībā uz nestandarta monetārās politikas pasākumiem tika paziņots, ka neto iegādes aktīvu iegādes programmas (AIP) ietvaros tiks pārtrauktas 2018. gada decembrī. Vienlaikus tika papildinātas perspektīvas norādes attiecībā uz reinvestīcijām. Attiecīgi ECB paredz arī turpmāk pilnībā atkārtoti ieguldīt AIP ietvaros iegādāto vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus ilgāku laiku pēc tam, kad tā būs sākusi paaugstināt galvenās ECB procentu likmes, un jebkurā gadījumā tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, lai uzturētu labvēlīgus likviditātes apstākļus un būtisku stimulējošās monetārās politikas pasākumu apjomu.

Ar pilnu ECB Padomes lēmumu un preses konferences laikā teikto iespējams iepazīties šeit.

ECB Padomes lēmumi atbilda tirgus gaidām. Tomēr, neskatoties uz to, eiro pret ASV dolāru ECB prezidenta Mario Dragi preses konferences laikā pavājinājās un pēc preses konferences tika kotēts zemākos līmeņos nekā dienas pirmajā pusē. Šāda tirgus reakcija skaidrojama ar to, ka investori ECB prezidenta runā saklausīja monetāro politiku mīkstinošus signālus. Preses konferences laikā tika publiskotas jaunākās Eirosistēmas makroekonomiskās prognozes, kas bija nedaudz vājākas kā septembrī, savukārt preses konferences otrajā daļā Dragi vērsa uzmanību, ka ekonomika aug lēnāk, bet joprojām saglabājas plaša izaugsme, kas īslaicīgi lika eiro kursam pret ASV dolāru nostiprināties. 

Akciju cenu indekss EuroStoxx 50 ceturtdienu sāka ar kritumu, tomēr pirms ECB lēmuma publiskošanas tas bija atsācis kāpt, savukārt pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas un preses konferences laikā tā vērtība mainījās maz, un dienas beigās akciju cena atkal nedaudz noslīdēja. Banku akciju indeksa EuroStoxx Banks tirdzniecība arī pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas, preses konferences laikā un pēc tās  noritēja līdzīgi kā akciju tirgus kopumā. Tā kā salīdzinoši mīkstinoši (dovish) centrālās bankas paziņojumi lielākoties ir pozitīvi akciju tirgum kopumā, bet negatīvi banku akciju cenām, tad šo indeksu līdzīgās izmaiņas liecina par to, ka ECB Padomes lēmumiem bija minimāla ietekme uz akciju cenu pārmaiņām.

Obligāciju tirgos svārstības bija mazākas. Dienas pirmajā pusē ienesīgumi nedaudz samazinājās, tāpat preses konferences laikā tie saglabājās nemainīgi lielākajai daļai valstu, izņemot Itāliju, kuras obligāciju ienesīgumi palielinājās. Itālijas parāda vērtspapīru ienesīguma palielinājums tiek skaidrots ar to, ka reinvestīcijas no AIP laikā iegādātajām obligācijām, kurām pienācis dzēšanas termiņš, tiks turpmāk ieguldītas atbilstoši jaunajam ECB kapitāla atslēgas sadalījumam pa valstīm, kur Itālijai tā ir samazinājusies.

Nākamā ECB Padomes monetārās politikas sēde notiks 24. janvārī.

EUR/USD

Euribor 3m nākotnes līgums

Eurostoxx 50 akciju indekss

Eurostoxx banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

 

Francijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Spānijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

APA: Krongorns, E. (2024, 15. jul.). Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 13. decembra ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4350
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2018. gada 13. decembra ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4350>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up