06.07.2015.

Apstrādes rūpniecības skrējiens maijā ietur nelielu pauzi

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes publiskotajiem datiem apstrādes rūpniecībā saražotās produkcijas apjoms 2015. gada maijā salīdzinājumā ar aprīli samazinājās par 1.9%. Savukārt salīdzinājumā ar 2014. gada maiju saglabājās diezgan spēcīgs kāpuma temps – 8.5%.

Bija gaidāms, ka maijā būs neliels apstrādes rūpniecības izlaides kritums. Aprīļa dati bija tik ļoti optimistiski, ka būtu jānotiek kādam negaidītam pavērsienam, lai arī maijā kāpums turpinātos. Atbilstoši prognozētajam negatīvs pieauguma temps maijā bija vērojams ķīmisko vielu ražošanā (–14.1%), kur iepriekšējā mēnesī bija lielāks gatavās produkcijas sūtījums. Tāpat samazinājās AS "KVV Liepājas metalurgs" darbības uzsākšanas efekts (tas gan joprojām labi redzams gada pārmaiņu dinamikā) – uzņēmums sasniedza zināmu darba jaudas līmeni un pagaidām to nemaina. Lai gan pēdējā mēneša laikā bijis daudz spekulāciju par uzņēmuma turpmāko darbību, saskaņā ar jaunāko informāciju tas dzēsis parādsaistības pret enerģijas piegādātājiem un turpina ražošanu, darbojoties vien velmētavas ceham, kā sākotnēji tika gaidīts. Nav pārsteigums arī nelielais kokrūpniecības izlaides sarukums (–1.5%) – par šādu attīstības virzību rakstīju jau iepriekšējos mēnešos. Pašlaik produkcijas realizācijas gala tirgos vērojama pārprodukcija, un tas nozīmē, ka var mazināties šīs produkcijas pieprasījums. Arī pārtikas rūpniecības pēdējā laika vājā attīstība (–0.2%), ņemot vērā reģiona ekonomisko konjunktūru, nav nekas negaidīts.

Enerģētikā maijā pēc divus mēnešus ilgas samērā veiksmīgas attīstības atkal bija vērojams apsīkums (–0.3%). Nu jau var prognozēt, ka 2015. gads enerģētikai no ražošanas viedokļa būs necils (ja vien, protams, nākamā ziema nesāksies agri un nebūs īpaši auksta).

Neraugoties uz ļoti labiem produkcijas izlaides rādītājiem, nelielas bažas raisa pārējie rādītāji, kas raksturo situāciju nozarē. Eiropas Komisijas apkopotais noskaņojuma rādītājs rūpniecībā 2015. gada 1. pusgadā bija diezgan zems – vidēji –6.8 punkti. Pēdējo reizi tik ilgu laiku tik zems rādītājs bija vien 2010. gadā, valstij izejot no krīzes. Rūpnieku noskaņojuma rādītājs pasliktinājās gan vājāka pasūtījumu apjoma novērtējuma, gan prognozētā produkcijas izlaides apjoma dēļ. Arī gatavās produkcijas krājumu apjoms saglabājās augsts, un tas, iespējams, norāda uz realizācijas problēmām. Realizācija nominālajās cenās atpaliek no rūpniecības izlaides salīdzināmajās cenās. Tas nozīmē, ka veidojas gatavās produkcijas krājumi vai arī sarūk realizācijas cena. Vienlaikus eiro zonas rūpniecība 1. pusgadā uzrādīja samērā labus rezultātus. Lai gan nedaudz, izlaide pieauga (2015. gada 1. ceturksnī – par 0.7%; aprīlī – par 0.5%). Arī eiro zonas rūpnieku noskaņojuma rādītāji, lai arī joprojām atradās negatīvā teritorijā, nedaudz uzlabojās.

Kā jau minēju, nedaudz negatīvie rādītāji maija apstrādes rūpniecības izlaidē bija jau gaidāmi. Tāpēc nav pamata lielam uztraukumam no ekonomisko prognožu viedokļa. 2. ceturksnis būs bijis veiksmīgs gan apstrādes rūpniecībai, gan, visticamāk, arī tautsaimniecībai kopumā. Šāds rezultāts atbilst Latvijas Bankas IKP prognozei 2015. gadam (2.0%). 

APA: Kasjanovs, I. (2024, 26. apr.). Apstrādes rūpniecības skrējiens maijā ietur nelielu pauzi. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/909
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecības skrējiens maijā ietur nelielu pauzi" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/909>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up