29.08.2016.

Algas pieaug lēnāk

Atalgojuma gada pieauguma temps būtiski samazinās jau otro ceturksni pēc kārtas. 2. ceturksnī vidējā alga par pilnas slodzes darbu bija tikai par 3.3% augstāka nekā pirms gada. Tas ir divreiz mazāks algas pielikums nekā 2014. un 2015. gadā. Sagaidāms, kā arī nākamajos ceturkšņos algas gada kāpums būs zem 5%.

Pēdējo divarpus gadu laikā algas kāpums privātajā sektorā bija straujāks nekā sabiedriskajā. Diez vai šī situācija saglabāsies arī nākotnē. Privātajā sektorā strādājošajiem atalgojuma pozitīvie pārsteigumi nav gaidāmi: tautsaimniecības attīstības temps 1. pusgadā ir būtiski piebremzējies, turklāt parasti algas tikai ar novēlojumu atspoguļo tautsaimniecības norises.

Turpretī sabiedriskajā sektorā algas gada pieauguma temps varētu paātrināties. No šī gada 1. septembra tiks ieviests jaunais pedagogu darba samaksas modelis, kas būtiski palielina skolotāju algu par slodzi. Arī reformas veselības aprūpes nozarē atspoguļosies atalgojuma kāpumā. Tāpat valdība pieņēma konceptuālu lēmumu 2017. gadā palielināt algas tiesu darbiniekiem, pieaugs arī policistu algas.

Svarīgi, lai sabiedriskā sektora algas pieaugtu nevis visiem lineāri, bet veicinātu darba kvalitāti, tādējādi uzlabojot sabiedrības apmierinātību ar veselības aprūpes pakalpojumiem, izglītības un tieslietu sistēmām. Piemēram, labākās skolēnu zināšanās atmaksātos būtisks algas kāpums izciliem pedagogiem, nevis neliels un vienāds visiem.  

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Algas pieaug lēnāk. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/826
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Algas pieaug lēnāk" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/826>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up