02.03.2010.

Algu krituma temps paātrinājies

Saskaņā ar šodien publicētajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem vidējā stundas alga 2009. gada 4. ceturksnī gada laikā samazinājusies par 12.1%. Sabiedriskajā sektorā saglabājās lielākais atalgojuma kritums, vidējai stundas algai samazinoties par 23.7%, privātajā sektorā tas bija 5.0%.

Jāatzīmē, ka algu statistiku ietekmē arī nodarbinātības struktūras pārmaiņas. Ņemot vērā to, ka atlaišanas vairāk skārušas zemāk kvalificēto darbaspēku jeb zemāko algu saņēmējus, ir pieaudzis augsti kvalificētu speciālistu un tātad arī augstāku algu saņēmēju īpatsvars nodarbinātībā. Piemēram, saskaņā ar darbaspēka apsekojumu rezultātiem nodarbināto speciālistu skaits 2009. gada laikā saruka par piekto daļu, savukārt vecāko speciālistu (rangu augstāk) skaits gandrīz nemainījās. Saskaņā ar Latvijas Bankas aprēķiniem nodarbinātības struktūras efekts 2009. gadā radīja vidējās stundu algas gada pārmaiņu nobīdi uz augšu par aptuveni 2 procentu punktiem, un patiesais algu samazinājums, visticamāk, bijis straujāks. Minētās norises liecina par to, ka iepriekšējos gados radusies plaisa starp darba algām un produktivitāti ir mazinājusies, uzlabojot Latvijas uzņēmumu konkurētspēju.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 04. mar.). Algu krituma temps paātrinājies. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1433
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Algu krituma temps paātrinājies" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1433>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up