12.10.2009.

Apstrādes rūpniecība bijis eksporta dzinējspēks augustā

Apstrādes rūpniecība bijis eksporta dzinējspēks augustā, ārējās tirdzniecības plūsmas jau vairākus mēnešus neturpina strauji krist un rūpniecības konfidences rādītāji - arī par eksporta iespējām - pamazām uzlabojas. Var secināt: preču eksporta lejupslīdes zemākais punkts varētu būt sasniegts.

Eksporta kāpumu augustā nominālajā izteiksmē (par 5.1% salīdzinājumā ar jūliju) galvenokārt nodrošinājušas konkrētas apstrādes rūpniecības jomas: pieauga koksnes izstrādājumu, papīra, atsevišķu ķīmiskās produkcijas veidu ražošana un šo preču eksports. Sezonas ietekmē palielinājās graudaugu izvedums. Zināma stabilizācija, kā to atzīst arī nozares pārstāvji, vērojama arī dažu apģērba veidu ražošanā un eksportā: pēc ilgstoša pakāpeniska krituma trikotāžas izstrādājumu izvedums mēneša laikā strauji pieaudzis (par vairāk nekā 48%). Eksporta kāpums augustā noteica arī ārējās tirdzniecības bilances uzlabošanos, jo imports mēneša laikā nedaudz samazinājās (par 0.5%).

Ja krituma zemākais punkts sasniegts, varētu sekot pakāpeniska virzība augšup, bet ar diviem nosacījumiem. Pirmais - ja mūsu ārējās tirdzniecības partnervalstu tirgi turpinās atveseļoties bez nepatīkamiem pārsteigumiem, un, otrs - ja nepasliktināties uzticība valstij no ārvalstu sadarbības partneru puses.

Arī pakalpojumu tirdzniecības izredzes, spriežot pēc Baltic Dry indeksa attīstības, tuvākajā laikā varētu uzlaboties: šī indeksa vērtība pēc pasliktinājuma vasaras mēnešos atkal stabilizējusies.

Noslēgumā par pasaules tautsaimniecību un Latvijas eksporta izredzēm: kopumā vērojamas atkopšanās pazīmes - un tikpat svarīgi tuvākā laika prognozei - neesam pieredzējuši jaunus protekcionisma pasākumus - šķēršļus nozīmīgās Latvijas tirdzniecības partnervalstīs. Lai arī pagaidām nelielu, tomēr pozitīvu iespaidu uz ārējās tirdzniecības darījumu aktivizēšanos varētu sniegt eksporta kredītu garantiju mehānisms, kas nesen sācis darboties un pirmās garantijas (galvenokārt uz NVS valstīm) jau ir saņemtas.

APA: Paula, D. (2024, 15. jun.). Apstrādes rūpniecība bijis eksporta dzinējspēks augustā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1483
MLA: Paula, Daina. "Apstrādes rūpniecība bijis eksporta dzinējspēks augustā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1483>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up