05.02.2024.

Apstrādes rūpniecībai atjaunojusies izaugsme, bet vai tā būs noturīga?

Apstrādes rūpniecības izlaide 2023. gada 4. ceturksnī krietni augusi (par 2.1 % salīdzinājumā ar 3. ceturksni), tomēr ražošanas jaudu noslodzes tālāks pasliktinājums janvārī un joprojām pesimisma zonā iestigušais rūpnieku noskaņojums neļauj cerēt uz sparīgu izaugsmes turpinājumu.

Būvniecības segmentam ražoto preču (kokmateriāli, metāla konstrukcijas, būvmateriāli) pieprasījums joprojām ir vājš un tā atjaunošanos tuvākajā laikā gaidīt nav īsti pamata. Pozitīvu impulsu gan var sniegt kokrūpnieku konkurētspējai svarīgais valdības lēmums, ka AS "Latvijas valsts meži" jāpārskata trīs gadu fiksēto cenu līgumi ar kokrūpniekiem un jāpiemēro tirgus situācijai atbilstošākas cenas. Kā nu jau ikgadēji aktuāls saglabājas arī jautājums, kā dabas untumi šogad ietekmēs lauksaimniecību (un attiecīgi pārtikas apstrādi) un labbūtību astoņzobu mizgraužiem, kas jau ilgstoši bojā egles un meža nozares garastāvokli.

 

Optimisma asnus ļauj plaucēt arī investīcijas elektronikas un elektrotehnikas nozarēs (Light Guide Optics International, Lexel Fabrika, Crimppi). Šīs augsto tehnoloģiju nozares jau kopš pērnā gada ņipri velk kopējo apstrādes rūpniecības vezumu (1. attēls) un uztur izaugsmes ambīcijas arī šim gadam.

Lai kā negribētos, tomēr jāatgriežas pie mazāk iepriecinošām ziņām – vairākumā apstrādes rūpniecības nozaru jaudu noslodze pēdējā ceturksnī ir pasliktinājusies un krietni atpaliek no pirmspandēmijas līmeņiem (2. attēls).

 

Arī rūpnieku noskaņojums kopumā ir drūms, un līdzās ražošanas jaudu noslodzes pasliktinājumam sadrūmis arī ar pasūtījumiem nodrošinātās ražošanas apmēra novērtējums. Tas diemžēl atgādina neaizrauties ar rozā vienradžu cerībām un pieturēties pie noskaņojuma, ka izvairīšanās no prāvākiem kritumiem šobrīd jau ir vērtējama kā gana laba ziņa.

APA: Puķe, A. (2024, 04. mar.). Apstrādes rūpniecībai atjaunojusies izaugsme, bet vai tā būs noturīga?. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6244
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecībai atjaunojusies izaugsme, bet vai tā būs noturīga?" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6244>.

Līdzīgi raksti

Up