04.11.2019.

Apstrādes rūpniecībai - izaicinājumu periods, tomēr galvenā vaininiece kokrūpniecība sola sagaidīt vēl pavasari plaukumā

Apstrādes rūpniecībai - izaicinājumu periods
Foto: Shutterstock

Ārējā pieprasījuma vājināšanās turpina apēnot apstrādes rūpniecības sniegumu – cīņa par eksporta tirgiem kļūst arvien sīvāka, sarūk arī iekšējā pieprasījuma izaugsmes tempi.

Neraugoties uz to, 3. ceturkšņa apstrādes rūpniecības sniegumu varētu uzskatīt pat par samērā labu – salīdzinājumā ar 2. ceturksni tas ir nedaudz palielinājies (par 0.4%). Gada izteiksmē gan pieauguma tempi ir necili – 1.5%, bet tas ir arī gaidāms, ņemot vērā kokrūpniecības produkcijas izlaides kritumu.

Pēc daudziem "treknajiem gadiem" kokrūpniecībā, kā paši nozares ļaudis mēdz salīdzināt, to plosa krietna negatīvo faktoru gūzma – te vēji un lieti, te mizgrauži Eiropā un tam sekojošs cenu kritums, te dažādi pieprasījuma "kūleņi", konkurentu cenu dempinga un breksita krājumu veidošanas "zāģi". Diemžēl arī 4. ceturksni nozares speciālisti lēš kā izaicinājumu pilnu un prognozē vēl sliktākus kokrūpniecības un mežistrādes rezultātus. Bet nozares pārstāvji solās turēties pretī bargajiem vējiem, izmantojot pēdējos gados uzkrātos "tauciņus". Taisnības labad gan jāteic, ka kokrūpniecības segmentos situācija ir ļoti atšķirīga un augstākas pievienotās vērtības produkcijas ražotājiem nemaz neklājas tik slikti – ir pieejami krietni lētāki izejmateriāli un uzlabojas uzņēmumu pelnītspēja.

Kokrūpniecība ir lielākā apstrādes rūpniecības apakšnozare (skat. 1. attēlā iekavu vērtības izlaides īpatsvaram pie nozaru nosaukumiem), tādēļ tās nonākšana starmešu gaismā šādos apstākļos ir gluži likumsakarīga. Bet kā sokas citām apakšnozarēm? Pārtikas ražošanā, kas ir otra lielākā apakšnozare, attīstība ir drīzāk stagnējoša un arī pēdējo gadu apjomīgas investīcijas pagaidām nav iedzīvinājušās straujākā izaugsmē. Savukārt joprojām iepriecinoša attīstība ir vērojama augsto tehnoloģiju (datori, elektronika, elektriskās un citas iekārtas) nozaru un metālizstrādājumu ražošanā. Tomēr oktobrī rūpnieku noskaņojuma rādītāji (Eiropas Komisijas dati) rāda samazinājumu šo nozaru eksporta pasūtījumu novērtējumā, iespējams, tas iezīmē izaugsmes palēninājumu tuvākajā nākotnē.

Kopumā var secināt, ka apstrādes rūpniecībai šī gada nogale un nākamais gads paies sīvās konkurences cīņās un liks meklēt produkcijas noietu arvien plašākā un tālākā ģeogrāfijā.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2019. g. 3. cet., g/g, % (izlaides svari, %)

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi
Avots: Centrālā statistikas pārvalde.

2. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (devumi gada pārmaiņās; procentpunkti)

Apstrādes rūpniecības izlaide
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Latvijas Bankas aprēķins.

 

APA: Puķe, A. (2024, 19. apr.). Apstrādes rūpniecībai - izaicinājumu periods, tomēr galvenā vaininiece kokrūpniecība sola sagaidīt vēl pavasari plaukumā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4647
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecībai - izaicinājumu periods, tomēr galvenā vaininiece kokrūpniecība sola sagaidīt vēl pavasari plaukumā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4647>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up