03.11.2022.

Apstrādes rūpniecību zāģē kokrūpniecība

Ilustratīvs attēls koku zāģēšana
Foto: Shutterstock

Apstrādes rūpniecība 3. ceturksnī turpināja vājināties, galvenokārt sarūkot kokrūpniecības izlaidei. Šo novērojumu izteicu jau iepriekšējā ceturkšņa datu komentārā, arī iemesli ir iepriekš minētie - būvniecības segmenta bremzēšanās, cenu kritums ar negatīvu ietekmi uz pelnītspēju kā arī kokmateriāliem pārpildītās noliktavas Eiropā.

Tomēr dažas pārmaiņas šajā laikā ir notikušas. Vasarā precēm veikalu plauktos masveidā auga cenas, vienlaikus izejmateriālu izmaksas pieredzēja kritumu, tādēļ daudziem ražotājiem un tirgotājiem pelnītspēja uzlabojās. Un tas notika neraugoties uz augstajām enerģijas izmaksām. Vasarā valdība nāca klajā ar atbalsta pasākumiem energoizmaksu daļējai kompensēšanai, tas lika atviegloti nopūsties ražotājiem un iedzīvotājiem. Tādēļ šobrīd situācija šķiet pat nedaudz optimistiskāka. Tiesa, zāģētavās nākamais ceturksnis tiek prognozēts krietni sliktāks, tas nozāģēs šos optimisma asnus. Lai gan kurināmā koksne joprojām ir pieprasīta un dārga, tomēr kopējās kokrūpniecības vezumu tā nespēj noturēt uz izaugsmes takas. Un ja klājas grūti kokrūpniecībai, t.i., ceturtajai daļai apstrādes rūpniecības, tad arī rūpniecība kopumā nīkuļo.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (fiziskā apjoma indekss) un apgrozījums, 2019=100%

 

Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Latvijas Bankas aprēķini.

 

2.attēls. Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2022. g. 3.cet., c/c % (izlaides svari., %)

 

Avots: Centrālā Statistikas pārvalde

APA: Puķe, A. (2024, 25. may.). Apstrādes rūpniecību zāģē kokrūpniecība . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5743
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecību zāģē kokrūpniecība " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5743>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up