03.08.2020.

Apstrādes rūpnieki pakāpeniski atjauno ražošanu, bet līdz pirmskrīzes apjomiem vēl tālu

Apstrādes rūpnieki pakāpeniski atjauno ražošanu, bet līdz pirmskrīzes apjomiem vēl tālu
Foto: Shutterstock

Covid-19 šoks pamazām noplok, un apstrādes rūpniecības izlaide seko šādai dinamikai – pēc strauja krituma aprīlī, maijā tā nedaudz uzlabojās un jūnijā ir augusi jau straujāk. Savukārt apgrozījums maijā vēl nedaudz turpināja slīdēt lejup, bet jūnijā arī redzam strauju uzlabojumu (1. attēls). Šo straujo uzlabojumu galvenokārt veido eksporta vērtības kāpums. Neraugoties uz šiem uzlabojumiem pēdējos mēnešos, kritums ir bijis iespaidīgs un kopumā 2. ceturksnis ir vērtējams kā vājš: -5.1% salīdzinājumā ar 1. ceturksni un -6.1% salīdzinājumā ar pērnā gada 2. ceturksni.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (fiziskā apjoma indekss) un apgrozījums, 2015=100%

Apstrādes rūpniecības izlaide (fiziskā apjoma indekss) un apgrozījums
Avots: Centrālā statistikas pārvalde.

Rūpnieku noskaņojuma aptaujas uzrāda tālāku uzlabojumu arī jūlijā, aug gan nodarbinātības, gan izlaides un eksporta pasūtījumu novērtējumi (2. attēls). Tomēr noskaņojuma rādītāji joprojām ir krietni zem pirmskrīzes līmeņa.

2. attēls. Rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma rādītājs un atsevišķi tā jautājumi, %

Rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma rādītājs un atsevišķi tā jautājumi, %
Avots: Centrālā statistikas pārvalde

 

Arī 3. ceturkšņa rūpniecības jaudu noslodzes rādītāji uzrāda kāpumu salīdzinājumā ar 2. ceturksni, bet joprojām atpaliek no pirmskrīzes līmeņa. 3. attēlā redzams salīdzinājums ar ražošanas jaudām pērnā gada 3. ceturksnī – kritums vērojams teju visās nozarēs. Visnozīmīgāk poligrāfijai, tekstilam un apģērbiem, kā arī augsto tehnoloģiju nozarēm, jo īpaši elektriskajām iekārtām.

3. attēls. Jaudu noslodze 2020.g.3.cet./2019.g.3.cet. (g/g, pp) un to variācija kopš 2004.g (2019.g. svari)

Jaudu noslodze 2020.g.3.cet./2019.g.3.cet. (c/c, pp) un to variācija kopš 2004.g (2019.g. svari)
Avots: Eiropas Komisija, Centrālā statistikas pārvalde.

Nenoteiktība saglabājas – joprojām pastāv dažādi ierobežojumi, un daudzās valstīs redzami jauni vīrusa uzplaiksnījumi, turklāt vēl pat nav sākusies rudens vīrusu sezona. Visticamāk, uz pirmskrīzes līmeņa atgūšanu apstrādes rūpniecībā šogad nav nekādu cerību.

APA: Puķe, A. (2024, 15. jun.). Apstrādes rūpnieki pakāpeniski atjauno ražošanu, bet līdz pirmskrīzes apjomiem vēl tālu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4875
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpnieki pakāpeniski atjauno ražošanu, bet līdz pirmskrīzes apjomiem vēl tālu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4875>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up