10.07.2012.

Ārējā tirdzniecība maijā pieaug

2012. gada maijā ārējās tirdzniecības apgrozījums mēneša laikā palielinājās par 5.3% līdz 1,253.3 milj. latu. Preču ārējās tirdzniecības apgrozījuma gada pieaugums bija 6.5%.

Preču eksporta vērtība mēneša laikā palielinājās par 9.0%. Eksporta pieaugums preču grupu dalījumā saglabāja iepriekšējās tendences: visstraujāk pieauga parasto metālu un to izstrādājumu, minerālproduktu, papīra masas un koksnes, kā arī pārtikas rūpniecības ražojumu eksports. Savukārt, samazinājās augu valsts produktu eksports, kā arī nelielu kritumu piedzīvoja arī mehānismu un ķīmiskās rūpniecības eksports.

Biznesa klimata indikators (BCI), kas gan maijā, gan jūnijā nedaudz samazinājās, apliecina eiro zonas ekonomiskās vides pasliktināšanos. Tomēr Latvijai tuvākajās valstīs, kas ir arī Latvijas ārējās tirdzniecības galvenās partnervalstis, situācija joprojām ir stabila – uz to norāda Eiropas Komisijas publiskotie šī reģiona konfidences rādītāji jūnijā.

Preču importa vērtība salīdzinājumā ar aprīli palielinājās par 2.6%. Šajā laikā pieauga pārtikas rūpniecības ražojumu, parasto metālu un to izstrādājumu, kā arī papīra masas un koka imports, bet samazinājās minerālproduktu, tekstilmateriālu un ķīmiskās rūpniecības produktu imports. Preču importa palielinājums nesekoja straujajam eksporta pieaugumam, jo šajā periodā bija vērojams gan atsevišķu nozaru aktivitātes sarukums, gan pasaules izejvielu cenu samazināšanās.

Neskatoties uz darba tirgū vērojamiem uzlabojumiem, iekšzemes patēriņš joprojām nerada spiedienu uz patēriņa preču importa pieaugumu. Lai arī šā gada 1. ceturksnī Latvijā bija vērojams nominālo algu pieaugums, reālā pirktspēja vēl pieauga nenozīmīgi. Savukārt bezdarba līmeņa samazinājums ir pakāpenisks. Eksporta pieaugums maijā daļēji saistīts ar bāzes efektu, jo iepriekšējos mēnešos eksports bija samazinājies. Tomēr izaugsme gan ar resursiem, gan ar ražošanu saistītās nozarēs norāda, ka ekonomiskās situācijas pavājināšanās atsevišķās Eiropas valstīs Latvijas tautsaimniecību būtiski nav ietekmējusi.

APA: Opmane, I. (2024, 30. may.). Ārējā tirdzniecība maijā pieaug. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1162
MLA: Opmane, Ieva. "Ārējā tirdzniecība maijā pieaug" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 30.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1162>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up