15.08.2023.

Bezdarbs saglabājas zems

Ilustratīvs attēls saldējuma pārdevēja
Foto: LETA

Šā gada 2. ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā saglabājās nemainīgs un bija 6.4 % no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir viens no vēsturiski zemākajiem līmeņiem. Tāpat kā jau iepriekš, pašlaik samērā karsts darba tirgus ar zemu darbaspēka piedāvājumu apgrūtina uzņēmumiem jaunu darbinieku atrašanu – bezdarbniekos paliek maz cilvēku ar atbilstošu kvalifikāciju un par tiem ir jākonkurē.

Ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits un īpatsvars pamazām pieaug, ekonomiski neaktīvajiem iedzīvotājiem pakāpeniski atgriežoties darba tirgū. Tomēr ekonomiskās aktivitātes līmenis joprojām saglabājas zem pirmspandēmijas līmeņa. Ievērojama iedzīvotāju daļa paliek ekonomiski neaktīva slimības vai darbnespējas dēļ, kā arī personisko vai ģimenes apstākļu dēļ, un pēc pandēmijas šādu iedzīvotāju skaits mazinās salīdzinoši lēni.

Neskatoties uz to, ka bezdarba līmenis 2023. gada 2. ceturksnī saglabājās nemainīgs pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Nodarbinātības valsts aģentūras reģistrētā bezdarba dati par šā gada jūliju jau uzrādīja nelielu kāpumu.

Eiropas Komisijas veiktās aptaujas dati rāda, ka jūlijā pasliktinājušās arī nodarbinātības gaidas nākamajiem trim mēnešiem, kā arī kopumā samazinājies uzņēmēju īpatsvars, kuri uzskata darbaspēka trūkumu par ierobežojošo faktoru. Tas liecina par pieprasījuma pēc darbaspēka kritumu. Ņemot vērā gan šo faktoru, gan negatīvās iekšzemes kopprodukta tendences 2023. gada 2. ceturksnī, darba tirgū var notikt pārmaiņas – bezdarba līmenis var nedaudz palielināties, tomēr paliekot salīdzinoši zemā līmenī.

APA: Migunovs, A. (2024, 15. jul.). Bezdarbs saglabājas zems. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6071
MLA: Migunovs, Andrejs. "Bezdarbs saglabājas zems" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6071>.

Līdzīgi raksti

Up