24.02.2022.

Bezdarbs samazinājies, darbinieku trūkst

"  "
Foto: Shutterstock

Neskatoties uz ārkārtējo situāciju un ierobežojumiem nevakcinētiem darbiniekiem, bezdarba līmenis Latvijā 2021. gada nogalē turpināja samazināties (te gan atšķirības arī paša ceturkšņa ietvaros – oktobrim esot “saulainākam” nekā gada nogales pēdējiem diviem mēnešiem). Bezdarba līmenis 2021. gada 4. ceturksnī nokritās līdz 7.1%, bet gadā vidēji bija 7.6%.

Pērnā gada nogalē cīņā ar pandēmiju piedzīvojām gan ekonomikas ierobežojumus, gan stingrākus noteikumus prasībām pret vakcinācijas sertifikātiem publiskajā sektorā un klātienē nodarbinātajiem. Lai gan izskanēja bažas par lielu skaitu nevakcinētu nodarbināto atlaišanu, īstenojās mūsu aplēses, ka ietekme uz bezdarbu būs neliela. Pat laikā, kad šīs prasībās stājās spēkā, nevakcinēto skaits jauno bezdarbnieku vidū bija mazāk kā puse.

Dažādu nozaru uzņēmēji (īpaši ražošanā un būvniecībā) apliecina, ka tiek meklēti jauni darbinieki un darbaspēks ir svarīgs ierobežojošs faktors turpmākai attīstībai. Kur ņemt darbiniekus? Protams, kādi vērtīgi darbinieki vēl ir atrodami bezdarbnieku vidū, un lai gan neliels, bet ir arī tā saucamais “slēptais bezdarbs” – cilvēki, kas atmetuši cerības atrast darbu vai arī pašlaik strādā nepilnu slodzi, bet gribētu strādāt vairāk. Pandēmijas laikā nedaudz samazinājās emigrācija un darbaspējīgo iedzīvotāju aizplūšana uz ārzemēm, tomēr arī migrācijas ziņā joprojām esam mīnusos. Analizējot cilvēku vecumu grupu dinamiku, jāsecina, ka tuvākie gadi nesola būtisku jauniešu palīdzību darbinieku rindu papildināšanai – pašlaik darbu uzsāk tie cilvēki, kas dzimuši gados ar zemāku dzimstības līmeni.

Potenciālo darbinieku vairāk nekļūs, jāizmanto jau esošie resursi. Ņemot vērā saspīlēto situāciju darba tirgū, darba devējam vēl vairāk jādomā, kā piesaistīt un noturēt vērtīgus darbiniekus gan ar darbam atbilstošu atalgojumu, gan labvēlīgiem darba apstākļiem.

APA: Opmane, I. (2024, 17. apr.). Bezdarbs samazinājies, darbinieku trūkst. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5499
MLA: Opmane, Ieva. "Bezdarbs samazinājies, darbinieku trūkst" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 17.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5499>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up