15.05.2013.

Bezdarbs samazinās, tomēr augstā bezdarba anklāviem ir nepieciešama struktūrpolitika

Bezdarbs turpina samazināties un nodarbinātība pieaugt, liecinot par tālāku Latvijas darba tirgus atlabšanu. Darba meklētāju īpatsvars šā gada sākumā (12.8% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem) bija par 3.5 procenta punktiem (pp) mazāks nekā pirms gada un par 8.8 pp mazāks nekā krīzes zemākajā punktā pirms trīs gadiem.

Tādējādi darba meklētāju skaitam mazinoties, arvien aktuālāks nākotnē kļūs jautājums par turpmāko ekonomisko izaugsmi nodrošinošajiem faktoriem. Protams, darbaspēka ražīguma paaugstināšana ir viens no ceļiem, kam joprojām Latvijā ir liels potenciāls. Tomēr arī efektīvākai ekonomiski aktīvo iedzīvotāju izmantošanai visas iespējas joprojām vēl nav izsmeltas. Progress šajā jomā lielā mērā būs atkarīgs no Latvijas īstenotajām strukturālajām reformām saistībā ar vienmērīgas nodarbinātības attīstību valstī.

Valsts "vidējās ainas" uzlabojumu (pēc kuras Latvijai jau kuro gadu ir viens no straujākajiem nodarbinātības pieaugumiem ES) pamatā veicina darbavietu radīšana Rīgā un lielo pilsētu apkaimē. Turpretī Latgalē darbvietu skaits pēdējā gada laikā nav pieaudzis (Centrālās statistikas pārvaldes darbaspēka apsekojuma un uzņēmumu apsekojuma dati), saglabājoties spilgtiem bezdarba "anklāviem". Piemēram, Baltinavas, Viļānu un Zilupes novados 26-29% darbspējīgā vecuma iedzīvotāju joprojām ir reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieki (un, ja šeit bezdarba līmenis tiktu rēķināts kā ierasti - pret ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, tas būtu vēl augstāks; turklāt jāatceras, ka tas ir tikai reģistrētais bezdarbs).

Ir pamats uzskatīt, ka bezdarba saknes šajos anklāvos ir strukturālas, jo augsts bezdarbs tiem ir raksturīgs jau kopš 90-tajiem gadiem. Tātad situācijas uzlabojums valstī kopumā (lasi – Rīgā un Pierīgā) šiem novadiem daudz nepalīdzēs. Drīzāk bezdarba anklāviem varētu palīdzēt speciāla nodarbinātības veicināšanas programma, kas būtu mērķēta uz atsevišķiem novadiem un tiktu izstrādāta turpat uz vietas, apzinoties vietējo specifiku.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 04. mar.). Bezdarbs samazinās, tomēr augstā bezdarba anklāviem ir nepieciešama struktūrpolitika. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1075
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Bezdarbs samazinās, tomēr augstā bezdarba anklāviem ir nepieciešama struktūrpolitika" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1075>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up