14.05.2010.

Bezdarbs sasniedzis augstāko punktu - gaidāms samazinājums

Darba meklētāju īpatsvars 2010. g. 1. ceturksnī sasniedza vēsturiski augstāko rādītāju - 20.4% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Lai gan saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes operatīvo informāciju iekšzemes kopprodukts ceturkšņa laikā pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 0.3%, tas nepilna laika strādājošo īpatsvara pieauguma apstākļos nav pietiekams jaunu darba vietu radīšanai, jo tā vietā, lai pieņemtu jaunus darbiniekus, uzņēmēji var palielināt darba nedēļas ilgumu esošajiem. Turklāt bezdarba pieaugumu 1. ceturksnī ietekmēja nelabvēlīgais sezonalitātes faktors.

Līdzīgi kā iepriekšējos ceturkšņos saglabājās darba meklētāju īpatsvara atšķirības dzimuma un vecuma grupu, kā arī izglītības līmeņa dalījumā. Starp iedzīvotājiem ar augstāko izglītību darba meklētāju īpatsvars ir vairāk nekā trīs reizes zemāks nekā iedzīvotāju vidū ar pamatizglītību vai zemāku par to (attiecīgi 11.1% un 34.8%). Augstākais darba meklētāju īpatsvars saglabās jauniešu vidū, un 15-24 gadu vecumgrupā tas sasniedz 39.4%, turklāt jauno vīriešu vidū - 43.9%. Tas atspoguļo strukturālā bezdarba pieaugumu galvenokārt sakarā ar būvniecības apjomu straujo kritumu. Jaunus vīriešus var uzskatīt par mobilāko vecumgrupu, tādēļ tieši darba meklētāju īpatsvara pieaugums to vidū uzskatāms par emigrācijas pieauguma dzinējspēku kopš 2008. gada beigām.

Sagaidāms, ka nākamajos ceturkšņos, atjaunojoties ekonomikas attīstībai, darba meklētāju īpatsvars samazināsies, tomēr ne tik strauji kā reģistrētais bezdarba līmenis, (atgādinājumam - aprīlī vien reģistrētā bezdarba līmenis saruka par 0.6 procentu punktiem, līdz 16.7%). Pirmkārt, 0.3 procentu punktu no reģistrētā bezdarba līmeņa sarukuma aprīlī noteica ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita pārrēķins. Otrkārt, reģistrēto bezdarbnieku skaits daļēji samazinās tādēļ, ka pēc bezdarba pabalsta termiņa beigšanās darba meklētājiem trūkst motivācijas regulāri apmeklēt Nodarbinātības valsts aģentūru.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Bezdarbs sasniedzis augstāko punktu - gaidāms samazinājums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1406
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Bezdarbs sasniedzis augstāko punktu - gaidāms samazinājums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1406>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up