11.04.2011.

Darba vietu skaita pieaugums, visticamāk, gaidāms arī būvniecībā

2011. gada martā reģistrētā bezdarba līmenis atsāka samazināties –gan tikai par 0.1 procentu punktu – mēneša beigās sasniedzot 14.4% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Salīdzinot ar pērna gada atbilstošo mēnesi, skaidri redzamas darba tirgus atkopšanās pazīmes – samazinās bezdarba līmenis un pieaug brīvo darba vietu skaits. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) reģistros šī gada marta beigās bija 2.6 tūkst. darba vietu – to pieaugumu, salīdzinot ar ziemas mēnešiem, noteica sezonālo darbu atsākšanās, bet, salīdzinot ar pērnā gada pavasari – lielāks pieprasījums pēc darba rokām fundamentālo faktoru (ekonomikas atveseļošanās) ietekmē.

Konjunktūras apsekojumi liecina, ka uzņēmēju atbilžu saldo par plānoto darbinieku skaita pārmaiņām turpmākajos mēnešos ("+" ja nodarbināto skaitu plāno palielināt; "-" ja samazināt; "0" ja neplāno mainīt) kļuva pozitīvs, pārliekuma punktu piedzīvojot 2010. gada beigās / 2011. gada sākumā. Nenoteiktība varētu saglabāties vien attiecībā uz norisēm būvniecības nozarē, jo patlaban nevar droši spriest, vai straujš uzņēmēju noskaņojuma uzlabojumam 2011. gada martā ir vienreizējs raksturs vai nav. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbaspēka apsekojuma datiem (aptver gan reģistrēto, gan nereģistrēto nodarbinātību) jau 2010. gada otrajā pusē nodarbināto skaits būvniecībā noturīgi pieauga (pat veicot korekciju ar nereģistrēto emigrāciju, kas varētu nobīdīt nodarbināto skaita statistiku uz augšu). Turpretī uzņēmēju apsekojums (aptver tikai reģistrēto nodarbinātību) joprojām norāda uz nodarbināto skaita samazinājumu šajā nozarē. Tādējādi nodarbinātības kāpums būvniecībā 2010. gada otrajā pusē varēja notikt uz nelegālās nodarbinātības rēķina, uz ko netieši norāda gan tas, ka Valsts Darba inspekcija par spīti mazākai kapacitātei 2010. gadā atklāja vairāk nereģistrētu nodarbināto nekā gadu iepriekš, gan tas, ka 2010. gada beigās pieaugušas mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecības apjomi (salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu; bāzes cenās) – laikā, kad uzņēmumu apsekojums būvniecības nozarē joprojām konstatēja nodarbinātības kritumu. Turklāt uz iespējamo nodarbinātības kāpumu būvniecībā norāda arī būvniecības apjomu stabilizācija 2010. gada 2. pusgadā (sezonāli izlīdzinātie dati).

Nodarbinātības pieaugums būvniecībā varēs ierobežot strukturālā bezdarba problēmu. Tieši šo nozari krīzes laika atlaišanas skārušas vissmagāk (it īpaši nelegālās nodarbinātības daļu), un arī nozares nākotnes perspektīvas ierobežotā iekšzemes pieprasījuma un sastingušo nekustamā īpašuma cenu situācijā iepriekš tika vērtētas visai piesardzīgi. Tomēr būvniecības apjomu stabilizācija 2010. gada 2. pusgadā varētu norādīt uz nodarbināto skaita pieaugumu nākotnē; turklāt pozitīvie konjunktūras dati (izlase iekļauj legāli darbojošos uzņēmumus) var norādīt, ka turpmāk būvniecībā pieaugs tieši reģistrēto nodarbināto skaits, kas ierobežos ēnu nodarbinātības daļu (kura pēc vairāku gadu samazināšanas tendences 2010. gada nogalē, visticamāk, atkal nedaudz pieauga).

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 04. mar.). Darba vietu skaita pieaugums, visticamāk, gaidāms arī būvniecībā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1301
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Darba vietu skaita pieaugums, visticamāk, gaidāms arī būvniecībā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1301>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up