19.07.2013.

Eksportpreču cenu kāpums uzlabo tirdzniecības nosacījumus

Ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā šā gada jūnijā bija par 2.3% augstākas nekā pirms gada, ko pamatā noteica pārtikas un koksnes izstrādājumu cenu kāpums. Tas kopumā sakrīt ar ražotāju cenu gaidām (sk. 1. attēlu). Arī turpmāko mēnešu laikā ražotāju cenu kāpums saglabāsies mērens: būtiska augšupvērstā spiediena nav ne no izejvielu tirgus puses, ne no darba tirgus puses. Piemēram, naftas cena pēdējās nedēļas laikā bijusi stabila, savukārt labības raža pasaulē šogad gaidāma rekordaugsta, kas, pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas aplēsēm, ievērojami pārsniegs patēriņu.

Apstrādes rūpniecības ražotāju cenu kāpums eksportprecēm pēdējā gada laikā bija straujāks nekā vietējā tirgū realizētajai produkcijai (attiecīgi par 3.0% un 1.3%). Tādējādi ražotāju cenu kāpums nerada spiedienu uz patēriņa cenu pieaugumu: lai gan īsais deflācijas periods ir beidzies, šā gada vidējā inflācija, ņemot vērā noturīgo ekonomisko izaugsmi, būs neparasti zema.

Eksporta preču vienības cenai pieaugot straujāk par importa vienības cenu, uzlabojas tirdzniecības nosacījumi. 2012. gads tirdzniecības nosacījumu ziņā Latvijai nebija labvēlīgs, savukārt šogad tirdzniecības nosacījumu ilgtermiņa ieguvumi varētu nostiprināties (sk. 2. attēlu), pozitīvi ietekmējot Latvijas ārējās tirdzniecības bilanci.

1. attēls. Ražotāju cenas un uzņēmēju cenu gaidas apstrādes rūpniecībā

Ražotāju cenas un uzņēmēju cenu gaidas apstrādes rūpniecībā

Avots: CSP un Eiropas Komisijas dati

2. attēls. Eksporta un importa vienības vērtība (2005=100)

Eksporta un importa vienības vērtība (2005=100)

Avots: CSP dati 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Eksportpreču cenu kāpums uzlabo tirdzniecības nosacījumus. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1058
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Eksportpreču cenu kāpums uzlabo tirdzniecības nosacījumus" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1058>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up