10.11.2009.

Gaidāms lēnāks bezdarba pieaugums

Atbilstoši prognozētajam, reģistrētā bezdarba pieaugums oktobrī bija noturīgs - 0.9 procentu punkti, oktobra beigās sasniedzot 14.1% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Līdzīgi kā septembrī, reģistrētā bezdarba pieaugumu paātrināja lielāka darba meklētāju motivācija reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā un iesaistīties darba praksēs pašvaldībās. Tātad šī iemesla dēļ pieaug nevis faktiskais, bet reģistrētais bezdarbs.

Kopš augusta novērojam reģistrētā bezdarba pieauguma otro vilni. Tas aptver visas tautsaimniecības nozares un svarīgu vietu tajā ieņem darbinieku skaita samazinājums sabiedriskajā sektorā. Atgādinājumam - pirmais bezdarba pieauguma vilnis notika no 2008. gada. novembra līdz 2009. gada martam un galvenokārt skāra zemākas kvalifikācijas darbiniekus būvniecībā un apstrādes rūpniecībā. Tomēr paredzams, ka bezdarba pieaugums otrā viļņa laikā nebūs tik liels kā pirmajā. Jau oktobrī bezdarbnieka statusu ieguvušo skaits bijis mazāks nekā septembrī.

Turpmākajos mēnešos gaidāms lēnāks reģistrētā bezdarba pieaugums. Uz to norāda Eiropas Komisijas regulārās aptaujas dati - oktobrī visu galveno tautsaimniecības nozaru uzņēmējiem nodarbinātības gaidas bija pozitīvākas nekā septembrī. Īpaši strauji uzlabojās nodarbinātības gaidas apstrādes rūpniecībā un tirdzniecībā. Protams, aptaujas mēneša dati ir svārstīgi, tomēr, salīdzinot ar pirmo bezdarba pieauguma viļņa periodu, nodarbinātības gaidu uzlabojums ir būtiski izteikts visās nozarēs.

Uz lēnāku bezdarba pieaugumu nākošajos mēnešos norāda arī IKP 3. ceturkšņa ātrais novērtējums un dati par Latvijas ārējo tirdzniecību septembrī, kas apstiprina tautsaimniecības pakāpeniskas stabilizācijas tendences. Bezdarba līmenim atpaliekot no ekonomiskā cikla, Latvijas tautsaimniecības atlabšana tajā būs redzama ar laika nobīdi.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. feb.). Gaidāms lēnāks bezdarba pieaugums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1472
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Gaidāms lēnāks bezdarba pieaugums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1472>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up