08.08.2022.

Inflācija enerģiski palielinās

Ilustratīvs attēls stārķi elektrības stabā
Foto: Shutterstock

Gribētos teikt, ka inflācija sasniegusi augstāko virsotni, tomēr priekšā vēl kritiski mēneši, kad tās rādījums mūs var turpināt pārsteigt.

Jūlijā patēriņa cenu līmenis Latvijā, salīdzinot ar situāciju pirms gada, pieaudzis par 21.5%. Atsevišķās apdzīvotās vietās jau stājās spēkā jaunie tarifi siltumenerģijai, bet tie, kas lieto izlīdzinātos maksājums gāzei, pirmie pamanīja būtisku pieaugumu gāzes tarifiem. Jūlijā vērojām arī elektroenerģijas cenu kāpumu, arī citu pakalpojumu un preču cenas turpināja paaugstināties.

Rudens pusē inflāciju nedaudz varētu sabremzēt plānotais valdības atbalsts. Tiesa gan, jāatceras, ka šie vairāk ir nevis statistiski inflāciju mazinoši pasākumi, bet pasākumi, lai palīdzētu šo posmu pārvarēt tiem, kuriem ir vai nu zemākie ienākumi vai straujākais pieaugums izmaksām.

Savukārt nākamā gada sākums atkal būs izaicinošāks, ņemot vērā iespējamu tālāku gāzes tarifa pieaugumu, kā arī padilušu uzkrājumu līmeni – gan pēc apkures sezonas, gan augošā cenu līmeņa ietekmē.

Diezgan plaši gan par augstās inflācijas cēloņiem, gan iespējamiem risinājumiem rakstīts nesenā M. Kazāka rakstā. Lai neatkārtotos pieminēšu vien, ka viegla risinājuma nav, tas sastāv no daudziem maziem, bet nozīmīgiem soļiem – ietverot gan energoefektivitātes paaugstināšanu, atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu, valdības atbalstu mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, kā arī Eiropas Centrālās bankas lēmumus par monetārās politikas instrumentu izmantošanu inflācijas mazināšanai. Šoreiz nederēs tikai rīcības gaidīšana no citiem, inflāciju vieglāk pārdzīvot būs tam, kurš arī pats apdomā savu patēriņu, iespēju robežās padarot to efektīvāku.

APA: Opmane, I. (2024, 15. jun.). Inflācija enerģiski palielinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5647
MLA: Opmane, Ieva. "Inflācija enerģiski palielinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5647>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up