11.01.2017.

Inflācija pieaug straujāk nekā gaidīts

Inflācija pieaug straujāk nekā gaidīts
Foto: Shutterstock
Šoreiz ekonomikas analītiķi vienprātīgi prognozēja inflācijas kāpumu, bet tik un tā faktiskie dati pārsniedza prognozi, un to noteica piedāvājuma puses faktori. Decembra laikā patēriņa cenas pieauga par 0.6%, un bija par 2.2% augstākas nekā pirms gada. Tādējādi noslēdzām četru gadu periodu ar ļoti zemu (tuvu nullei) inflāciju.

Vislielākā ietekme uz inflāciju (gan mēneša, gan gada laikā) bija degvielas un pārtikas cenu kāpumam, kas lielā mērā ir globālā tendence. Degvielas cenu dinamika atbilst prognozētajai. Savukārt pārtikas cenu grupā kāpums ir straujāks, nekā gaidīts.

Īpaši liels devums inflācijā bija svaigu dārzeņu cenu kāpumam par ceturtdaļu (par spīti niecīgam īpatsvaram patēriņa grozā), kas paaugstināja gada inflāciju par 0.3 procentu punktiem; vēsturiski straujāko cenas mēneša kāpumu (par 11.5%) uzrādīja svaigās zivis. Cenas auga arī apstrādātajai pārtikai. Inflāciju paaugstināja arī Lattelecom sakaru pakalpojumu cenu sadārdzinājums.

Nākamajos mēnešos gada inflācija noteikti saglabāsies virs 2%, un visdrīzāk pieaugs vēl.

Arī šā gada sākumā inflācijas pieaugums būs galvenokārt saistīts ar pieaugošām enerģijas un pārtikas cenām. Savukārt pieprasījuma puses spiediens joprojām nebūs liels – inflāciju var ar nokavējumu bremzēt pērnā gada lēnākā ekonomikas attīstība.

 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. feb.). Inflācija pieaug straujāk nekā gaidīts . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1776
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Inflācija pieaug straujāk nekā gaidīts " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1776>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up