10.10.2022.

Inflācija septembrī nerimstas

Ilustratīvs attēls cilvēki pusdieno
Foto: Shutterstock

Lai gan atsevišķu globālo resursu cenas septembrī samazinājās, Latvijas inflācijas statistikā attiecīgajā mēnesī tas vēl neatspoguļojās. Septembrī vispārējais cenu līmenis Latvijā, bija par 22.2% augstāks nekā pirms gada, mēneša laikā cenas pieaugušas par 1.6%.

Siltumapgādes cena Latvijā, ko lielā mērā ietekmē pieejamā dabasgāzes cena, turpināja augt, lai gan dabasgāzes cena biržā septembrī nedaudz noplaka. Šāda situācija veidojas, jo siltumenerģijas ražotāji resursus iepērk un līgumus noslēdz dažādos laika periodos, un, lai gan dabasgāzes cenas mazināšanās sniedz cerību uz, iespējams, zemākiem tarifiem nākotnē, tuvākajos mēnešos joprojām gaidāmi diezgan strauji siltumapgādes tarifu lēcieni augšup, ko daļēji ierobežos valsts atbalsts.

Septembrī Latvijā pieaugusi cena arī elektroenerģijai. Lai gan elektrības tirdzniecības cena Latvijas tirdzniecības apgabalā septembrī mazinājās, tomēr jaunie fiksētie līgumi tika slēgti par salīdzinoši augstākām cenām. Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atcelšana veido vien nelielu daļu no kopējā rēķina, un arī patērētāju izdevumus elektroenerģijai tas ietekmēja nedaudz.

Dažādām precēm un pakalpojumiem gala cenu, ar kuru sastopas patērētājs, ietekmē gan globālo resursu cenu pieaugums (pašlaik daļai resursu jūtams neliels atslābums), gan dažādi valsts atbalsta pasākumi (arī šeit tuvākajos mēnešos gaidāms cenu mazinošs efekts), gan darbaspēka izmaksas (kas, piemēram, ceļot minimālo algu varētu noteikt papildus spiedienu uz galaproduktu cenu), un dažādi citi faktori, kas nosaka to, cik lēti vai dārgi ir saražot vajadzīgo produkciju. Tomēr šis nav matemātikas vienādojums, kas atrisināms vien ievadot vajadzīgos nezināmos. Papildu ietekmējošais faktors ir tas, kādos brīžos un uz cik ilgu laiku tiek noslēgti piegādes līgumi, un nereti, tas, ko pircējs redz čekā par pirkumu, atspoguļo pasauli nevis pašlaik, bet to, kādi nosacījumi bijuši iepriekš. Arī turpmākajos mēnešos inflācija saglabāsies augsta, taču nākamā gada laikā cenu pieauguma tempi mazināsies, lai gan sagaidāmais cenu līmenis būs augstāks nekā pirms šīs energoresursu krīzes sākuma.

APA: Opmane, I. (2024, 12. jun.). Inflācija septembrī nerimstas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5712
MLA: Opmane, Ieva. "Inflācija septembrī nerimstas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5712>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up