09.07.2012.

Jūnijā inflācija noslīd līdz 1.9%

Gada inflācija jūnijā turpināja sarukt un sasniedza 1.9%. Mēneša laikā patēriņa cenas samazinājās par 0.1%. Gada inflācijas samazinājumu iekšzemes faktoru ietekmē noteica t.s. bāzes efekts – pērn jūnijā tika paaugstināta akcīzes nodokļa likme vairākām precēm, un tas ietekmēja gada inflācijas līmeni 12 mēnešu periodā. Mēneša un gada inflāciju šā gada jūnijā labvēlīgi ietekmēja arī cenu dinamika pasaulē: pārtikas cenas pasaulē kritās par 1.8% (lielākais samazinājums vērojams eļļām), bet naftas cenu mēneša samazinājums sasniedza 13.6%. Šo cenu izmaiņu ietekmi daļēji vērojām arī Latvijas patēriņa cenās –  degvielas cenas sarukušas par 3.6%. Tikmēr pārtikas cenu pieaugums par 0.3% mēneša laikā bija sezonāls. To galvenokārt noteica jaunās sezonas kartupeļu ražas ienākšana tirgū un ar to saistītā augstā cena.

1.att. Pasaules pārtikas un naftas cenu dinamika (2010. gada janvāris = 100%)

Pasaules pārtikas un naftas cenu dinamika (2010. gada janvāris = 100%)

Avots: FAO; Reuters

Par samērā nelielu pieprasījuma puses spiedienu uz patēriņa cenu dinamiku liecina gada pamatinflācijas samazināšanās līdz 0.7%, kopējo inflāciju palielinot vien par 0.5 procentu punktiem (2. att.). Pamatinflācijas kritumu galvenokārt noteica preču cenas: alkohola un tabakas grupā to ietekmēja akcīzes nodokļa bāzes efekts, kā arī cenas saruka t.s. "pārējām tirgojamajām precēm". Turpretī pakalpojumiem, kuru cenas netiek regulētas, cenas auga par vidēji 0.7% mēneša laikā, ko daļēji varētu skaidrot ar sezonas pieprasījuma ietekmi uz viesnīcu un restorānu, kā arī tūrisma pakalpojumu cenām, tomēr šoreiz to cenu kāpums ir lielāks un paaugstina arī gada inflācijas līmeni. Tuvākajā nākotnē raugoties, patērētāju noskaņojuma rādītājs jūnijā ir uzlabojies, kas liecina par labu tēriņiem, tomēr inflācijas gaidas ir vājinājušās, patērētājiem sajūtot gan degvielas cenu kritumu, gan arī sagaidot PVN samazinājuma ietekmi uz cenu līmeni.   

2.att. Patēriņa cenu gada pieauguma struktūra, procentu punktos

Patēriņa cenu gada pieauguma struktūra, procentu punktos

Avots: CSP, LB aprēķini

Gada inflācijas līmenis jūlijā varētu vēl nedaudz samazināties. To ietekmēs PVN samazinājums, kā arī, degvielas cenas vidēji mēnesī, iespējams, vēl saglabāsies zem jūnija vidējā līmeņa. Vietumis sākušās sezonas apģērbu un apavu izpārdošanas visdrīzāk jūlijā ietekmēs mēneša inflāciju Atkarībā no atlaižu apmēriem salīdzinājumā ar 2011.  gada jūliju, iespējams, var sarukt arī gada inflācija. Tikmēr palielinājuma virzienā cenas ietekmēs dabasgāzes un ar to saistīto siltumenerģijas tarifu kāpums. To izdevumu struktūrā gan īsti vēl nevarēs redzēt, jo šobrīd nav apkures aktīvā sezona.

APA: Paula, D. (2024, 19. jun.). Jūnijā inflācija noslīd līdz 1.9%. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1163
MLA: Paula, Daina. "Jūnijā inflācija noslīd līdz 1.9%" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1163>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up