29.05.2009.

Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada aprīlī

Mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī salīdzinājumā ar martu, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, palielinājās par 0.3%. Neskatoties uz šo uzlabojumu, jāpatur prātā, ka tirdzniecības apgrozījums joprojām ir būtiski zemāks nekā iepriekšējā gada aprīlī.

Par iespējamo tirdzniecības apjomu kāpumu salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnešu datiem jau iepriekš liecināja labāka netiešo nodokļu ieņēmumu izpilde, kā arī uzņēmēju un patērētāju konfidences uzlabošanās.

Arī tirdzniecības dati preču grupu dalījumā atspoguļo iepriekšējo negatīvo tendenču maiņu:
- pēc strauja krituma iepriekšējos divos mēnešos pārtikas preču tirdzniecības apgrozījums aprīlī salīdzinājumā ar martu palielinājās par 2.7%,
- nepārtikas preču tirdzniecībai bija vērojams turpmāks samazinājums (par 1.1%), sarūkot farmaceitisko un medicīnisko preču un kosmētikas un tualetes piederumu pieprasījumam. Savukārt pretēji iepriekšējo mēnešu dinamikai aprīlī palielinājās datoru, programmatūru un telekomunikāciju iekārtu, kā arī grāmatu un avīžu pārdošanas apjomi.

Uzņēmēju un patērētāju aptauju rezultāti liecina, ka arī maijā varētu būt gaidāms uzlabojums salīdzinājumā ar aprīli, tomēr to nevajadzētu pāragri vērtēt kā tautsaimniecības attīstības cikla zemākā punkta pārvarēšanu, jo plānotā budžeta izdevumu samazināšana un reformas valsts pārvaldē, kas ilgtermiņā veicinās sabalansētāku tautsaimniecības attīstību, šī gada otrajā pusē dos negatīvu ietekmi uz iedzīvotāju pirktspēju.

APA: Puķe, A. (2024, 19. jun.). Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada aprīlī. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1508
MLA: Puķe, Agnese. "Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada aprīlī" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1508>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up