30.07.2009.

Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada jūnijā

Notikumiem bagātais jūnijs (vēlēšanas, grozījumi valsts budžetā, vasaras saulgriežu svētki) iezīmējas ar jaunu kritumu mazumtirdzniecībā. Zināms apjukums un bažas par darba vietām un nākotnes ieņēmumiem valsts budžeta grozījumu dēļ provocēja iedzīvotāju tēriņu ierobežošanu, kas atspoguļojas arī datos par mazumtirdzniecības apgrozījumu jūnijā. Salīdzinājumā ar maiju, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, tas saruka par 5.1%. Par tirdzniecības apjomu kritumu pēc iepriekšējo mēnešu izaugsmes iepriekš signalizēja patērētāju noskaņojuma indeksa krasā pasliktināšanās, lai gan tirdzniecības uzņēmumu pārstāvju vērtējumi brīžiem bija pretrunīgi.

Tirdzniecības dati preču grupu dalījumā rāda, ka kritums bijis gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecībā, tomēr pārtikas preču pieprasījums sarucis straujāk nekā nepārtikas (7.7% un 3.6% attiecīgi), kas nozīmē to, ka bažas par pārmaiņām visnozīmīgāk skar mazturīgāko iedzīvotāju daļu.

Jūlija rādītāji visticamāk neuzrādīs krasas pārmaiņas tirdzniecības apjomos. Neskatoties un nenoteiktību par 2010. gada budžeta grozījumu plāniem, zināmu stabilitāti ekonomikā un vienlaikus arī iedzīvotāju gaidās veicinās vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem, kas īpaši nepieciešama investoru attieksmes uzlabošanai.

APA: Puķe, A. (2024, 12. jun.). Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada jūnijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1500
MLA: Puķe, Agnese. "Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada jūnijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1500>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up