11.11.2015.

Līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedzis vēsturiski augstāko rādītāju

Bezdarba līmenis Latvijā nostiprinājies viencipara skaitļa diapazonā (3. cet. – 9.7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem), taču tā samazinājums ir lēns: 0.1 pp. ceturkšņa laikā un 0.9 pp. gada laikā. Pašlaik bezdarbs ir tuvs savam dabiskajam līmenim, tādējādi, saglabājas makroekonomiskais līdzsvars un bezdarba samazinājums nerada būtisku spiedienu uz algām un inflāciju. Paredzams, ka arī turpmāk bezdarbs samazināsies līdzi dabiskajam līmenim.

Līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedzis vēsturiski augstāko rādītāju: 68% iedzīvotāju darbspējas (15-74 gadu) vecumā ir nodarbināti vai aktīvi meklē darbu. Tādējādi bezdarba kritums raksturo darba tirgus patieso situāciju. Bezdarba samazinājums nav statistikas mirāža, kas notiek, ilgstošiem bezdarbniekiem zaudējot cerības atrast darbu un kļūstot par ekonomiski neaktīvajiem (un tādējādi vairs neatspoguļojoties bezdarba statistikā).

Ilgtermiņa bezdarbnieku skaita negaidīts pieaugums 3. ceturksnī visticamāk atspoguļo statistisko (mērījuma; izlases) kļūdu un ir gadījuma svārstību robežās. Jebkurā gadījumā šis rādītājs nevar liecināt par situācijas maiņu darba tirgū. Ilgtermiņa bezdarbnieku skaits un īpatsvars ir rādītājs, kas ir ļoti novēlots attiecībā pret biznesa ciklu, un to pieaugumam pašlaik nav pamata. 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 17. apr.). Līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedzis vēsturiski augstāko rādītāju. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/882
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedzis vēsturiski augstāko rādītāju" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 17.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/882>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up