12.04.2010.

Marta otrajā pusē reģistrētā bezdarba pieaugums apstājies

Atbilstoši prognozētajam, reģistrētā bezdarba līmeņa pieaugums kļūst arvien lēnāks - martā tas bija 0.2 procentu punkti, mēneša beigās reģistrētajam bezdarbam sasniedzot 17.3% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Lēnāks bezdarba pieaugums pamatā saistāms ar to, ka pieaug bezdarbnieka statusu zaudējušo cilvēku skaits, bet cilvēku skaits, kam piešķirts bezdarbnieka statuss, samazinājās tikai nedaudz.

Taču tālāka analīze rāda, ka arvien vairāk cilvēku bezdarbnieka statusu zaudējuši, jo atraduši pastāvīgu darbu, nevis tādēļ, ka nav pildījuši bezdarbnieka pienākumus. Martā pastāvīgu darbu atrada 5.6 tūkst. reģistrēto bezdarbnieku (šis skaitlis neiekļauj "100 latu programmas" un citu pagaidu darbu nodarbinātos, kuru martā bija rekordliels skaits - 23.4 tūkst. reģistrēto bezdarbnieku).

Par pieaugušām (bet pagaidām nepietiekamām) iespējām atrast darbu liecina arī brīvo darba vietu skaita dinamika - martā beigās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) reģistros bija 1.7 tūkstoši vakanču. Lai gan tas salīdzinājumā ar bezdarba līmeni ir ļoti zems skaitlis, taču tendence salīdzinājumā ar 2009. gada beigām (1.4 tūkst.) ir kāpjoša. Jāatzīmē, ka marta otrajā pusē reģistrēto bezdarbnieku skaita pieaugums ir apstājies, un aprīļa pirmajās dienās, pēc operatīvās informācijas, ir vērojams neliels bezdarbnieku skaita samazinājums. Šis fakts gan, visticamāk, saistāms ar mazāku NVA apmeklējumu pirmssvētku un pēcsvētku dienās.

Kā bijām prognozējuši, Eurostat ir koriģējis faktiskā bezdarba novērtējumu 2009. gada 4. ceturksnī uz leju par 1.9 procentu punktiem - līdz 19.7% (t.sk. 2009. gada decembrim - par 2.3 procentu punktiem), un tagad Eurostat novērtējums 2009. gada nogalei korekti atspoguļo realitāti.

Sagaidāms, ka aprīlī reģistrētā bezdarba līmenis tomēr pieaugs - pamatā to ietekmēs ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita pārrēķins. (Katra gada aprīlī tiek pārrēķināts ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits - šoreiz no 2008. uz 2009. gada datiem. Tā kā 2009. gadā ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits saruka, tam būs palielinoša ietekme uz bezdarba līmeņa aprēķinu, tomēr šīs efekts nebūs liels - līdz 0.2 procentu punktiem).

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Marta otrajā pusē reģistrētā bezdarba pieaugums apstājies. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1418
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Marta otrajā pusē reģistrētā bezdarba pieaugums apstājies" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1418>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up