30.05.2011.

Mazumtirdzniecība aprīlī piesardzības un pirktspējas krituma iespaidā

Iedzīvotāju piesardzība tēriņos, pasaules procesu ietekmē augošās pārtikas un degvielas cenas un pirktspēju mazinošie nodokļu likmju palielinājumi turpina ierobežot privātā patēriņa atjaunošanos. Pēc kāpuma divos iepriekšējos mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī salīdzinājumā ar martu atkal saruka (par 1.0%; salīdzināmās cenās, izslēdzot sezonālo ietekmi). Šo kritumu galvenokārt noteica zemāks auto degvielas pārdošanas apjoms. Strauji gan augusi ārpus mazumtirdzniecības uzskaitītā automobiļu pārdošana, tādējādi kopējam mazumtirdzniecības apgrozījumam lēšams pieaugums 0.9% apmērā. 

Pēc izaugsmes iepriekšējos trijos ceturkšņos aprīlī fiksēts arī kritums gada laikā – pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar iepriekšējā gada aprīli saruka par 1.1%. Tas gan bija gaidāms – pērn pavasarī mazumtirdzniecībā bija vērojams ļoti straujš uzlabojums. Pašlaik ir noslēdzies periods, kad, neskatoties uz svārstībām pa mēnešiem, gada kāpums bija garantēts zemās bāzes jeb atskaites punkta zemās vērtības dēļ. Un atkal – ja mazumtirdzniecības apgrozījumam pieskaita automobiļu pārdošanu, tad kopā saglabājies ievērojams gada kāpums (8.4%), pateicoties ļoti straujai auto tirdzniecības izaugsmei pērnā gada nogalē un šī gada sākumā. 

Eiropas Komisijas publicētie maija konfidences rādītāji uzrāda uzlabojumus gandrīz visās pozīcijās – iedzīvotāju noskaņojuma rādītājs mēneša laikā pakāpies par 3.5 punktiem, savukārt tirgotāju konfidences indikators – par 1.0 punktu. Tomēr, atskatoties uz pēdējo mēnešu svārstīgo un nepārliecinošo dinamiku, jāsaka, ka šie "plusi" drīzāk kompensē iepriekšējos kritumus un nevar kalpot par sagaidāma tirdzniecības nozares uzlabojuma vēstnesi. 

Jaunāko valsts politiskās dzīves notikumu ietekme uz tirdzniecību drīzāk vērtējama kā neitrāla. No vienas puses, nenoteiktība palielinās, un tas varētu vairot jau tā ļoti jūtamo iedzīvotāju piesardzību tēriņos. No otras puses – tie, līdzīgi kā pirmsvēlēšanu periodā, var dot arī pozitīvu impulsu patērētāju noskaņojumam. 

APA: Puķe, A. (2024, 15. jun.). Mazumtirdzniecība aprīlī piesardzības un pirktspējas krituma iespaidā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1285
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecība aprīlī piesardzības un pirktspējas krituma iespaidā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1285>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up