30.07.2018.

Mazumtirdzniecības attīstībai viļņojoties, līmenis saglabājas augsts

Mazumtirdzniecības attīstībai viļņojoties, līmenis saglabājas augsts
Foto: Shutterstock

Lai gan ar nedaudz svārstīgāku dinamiku, mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmās cenās šā gada pirmajā pusgadā audzis līdzīgā tempā kā pērn otrajā pusgadā. Turklāt otrajā ceturksnī gada temps saglabājās augsts (5.2%) pat uz pagājušā gada atbilstošā perioda straujās attīstības fona. Tas norāda gan uz stabilu pirktspējas kāpumu iekšzemē, gan arī ietver daļu ārvalstu viesu tēriņu pieauguma Latvijā.

Par spīti kopumā labvēlīgai darba tirgus situācijai (pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem reģistrētā bezdarba līmeņa gada sarukums pirmajā pusgadā ir straujāks nekā pērn attiecīgajā laika periodā; brīvo darba vietu skaits turpina palielināties) patērētāju noskaņojums šogad līdz jūlijam svārstījies bez noteiktas (uzlabojuma) tendences. No vienas puses tas norāda uz iespējamu piesardzību tēriņos iekšzemes un ārējās ekonomiskās vides nenoteiktības ietekmē, kā minēts iepriekšējā ceturkšņa datu komentārā . Tomēr pagaidām potenciālais piesardzības efekts nav vērojams mazumtirdzniecības datos, kur pēc īslaicīga sarukuma jau maijā-jūnijā atjaunojās būtiskais ar mājokli saistīto preču tirdzniecības pieauguma devums kopējā mazumtirdzniecības gada pieaugumā. Tostarp strauji auga to preču tirdzniecība, kas nepieciešamas mājokļa apdarei vai remontam.

Turklāt atsevišķi faktori līdz gada beigām varētu atsvērt patērētāju svārstīgā noskaņojuma ietekmi. Piemēram, Dziesmu un deju svētku, Latvijas simtgadei veltītu pasākumu, kā arī jaunu tirgus dalībnieku (piemēram, IKEA) veicinātais tirdzniecības apgrozījuma pieaugums datos vēl tikai būs vērojams un, visticamāk, ietvers arī ārvalstu viesu tēriņus Latvijā. Centrālās statistikas pārvaldes īstermiņa dati rāda, ka janvārī-maijā salīdzinājumā ar 2017. gada atbilstošo laika periodu būtiski audzis ārvalstu viesu skaits Latvijā. Jāatzīmē arī mazumtirgotāju noskaņojums, kas saglabājas optimistiskāks nekā vidēji 2017. gadā, turklāt kopš pavasara pakāpeniski uzlabojas.

Minētie pasākumi un norises gan šogad veidos augstu tēriņu līmeni turpmāko periodu salīdzinājumiem. Turklāt arī ekonomiskās izaugsmes un ienākumu pieauguma temps, kā minēts arī jūnija Makroekonomisko norišu pārskatā , nākamgad gaidāms nedaudz piezemētāks. Tādējādi nākamgad no pieauguma tempa viedokļa varētu iestāties nedaudz mierīgāks attīstības periods iedzīvotāju tēriņos patēriņa precēm un tādējādi – mazumtirdzniecības attīstībā.

APA: Paula, D. (2024, 19. jun.). Mazumtirdzniecības attīstībai viļņojoties, līmenis saglabājas augsts. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4190
MLA: Paula, Daina. "Mazumtirdzniecības attīstībai viļņojoties, līmenis saglabājas augsts" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4190>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up