30.11.2010.

Mazumtirdzniecības izaugsme: "divi soļi uz priekšu - viens atpakaļ"

Mazumtirdzniecības apgrozījums oktobrī (salīdzināmās cenās, izslēdzot sezonālo ietekmi) salīdzinājumā ar septembri saruka par 1.7%, zaudējot iepriekšējā mēneša pārdošanas apjoma palielinājumu. Lai gan patērētāju un tirdzniecības noskaņojums uzlabojas, tomēr šī rādītāja attīstības tendence ir ļoti nevienmērīga un šādi epizodiski kritumi arī tirdzniecībā ir likumsakarīgi.

Noskaņojuma maiņa dažādu notikumu ietekmē noris visai strauji, tādēļ precīzi paredzēt mēneša pārmaiņas tirdzniecībā ir neiespējami. Oktobris bija notikumiem bagāts: 10. Saeimas vēlēšanas, valdības veidošana, valsts budžeta veidošanas virzienu iezīmēšana. Savukārt novembrī spilgtāk iezīmējās arī notikumi ārvalstu tirgos, piemēram, Īrijas finanšu sektora problēmas. Cits vairāk, cits mazāk, šie notikumi ietekmē ekonomikas dalībnieku uzvedību, to tēriņus, uzkrāšanas paradumus, investīcijas u.c.

Pašlaik joprojām varam runāt par lēnu un nevienmērīgu tirdzniecības izaugsmi nākotnē. Salīdzinājumā ar krīzes laika zemāko pārdošanas apjomu (2009. gada decembrī) mazumtirdzniecības apjoms ir uzlabojies par gandrīz 9% (ieskaitot automobiļu pārdošanu, par 16%). Šāda pat "divi soļi uz priekšu - viens atpakaļ" dinamika varētu saglabāties arī tuvākajos mēnešos. Protams, gada nogalē tēriņi tradicionāli pieaug, un visai droši var teikt, ka tie salīdzinājumā ar pērnā gada svētku laiku būs lielāki, tomēr sezonāli izlīdzinātā datu rindā milzu lēciens nav gaidāms. Vismaz ne tikmēr, kamēr nebūs lielāka skaidrība par 2011. gada valsts budžetu un tā ietekmi uz iedzīvotāju maciņiem. Ja nenotiks jauni globāli satricinājumi un eksports saglabās noturīgu izaugsmi, tad arī iekšzemē turpināsies pakāpeniska ekonomikas atkopšanās, ko gan bremzēs paredzamie nodokļu paaugstinājumi.

APA: Puķe, A. (2024, 19. apr.). Mazumtirdzniecības izaugsme: "divi soļi uz priekšu - viens atpakaļ". Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1342
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecības izaugsme: "divi soļi uz priekšu - viens atpakaļ"" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1342>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up