09.12.2013.

Novembrī gada inflācija saglabājusies netipiski zemā līmenī

Novembrī gada inflācija saglabājās netipiski zemā līmenī, atgriežoties negatīvā diapazonā (-0.4%). Vislielāko negatīvo ietekmi noteica siltumenerģijas un degvielas cenu samazinājums.

Novembrim nav raksturīga sezonas cenu ietekme vairākumā preču un pakalpojumu grupu. Tā galvenokārt ir jūtama ar tūrismu saistītajos pakalpojumos, kur vērojams straujākais cenu samazinājums mēneša laikā.

Lai gan sezonāli pieauga dārzeņu un kartupeļu cena, notikumi pasaules tirgos noteica pārtikas cenu stabilitāti kopumā. Saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas novembra datiem labības, gaļas un piena produktu cenas saglabājās stabilas, kamēr augu eļļu cenu kāpumu kompensēja cukura cenas kritums.

Pasaules naftas cenu līmenis pašlaik nedaudz pārsniedz to, kāds bija vērojams vidēji oktobrī-novembrī, tāpēc degvielas cenu kritums, kas novembrī turpinājās, decembrī varētu apstāties. Tomēr vidēja termiņa prognozes ir visai labvēlīgas, jo Irāna, Irāka un Lībija varētu palielināt naftas ieguvi, kamēr OPEC valstis vienojušās par 2014. gada mērķi – nemainīgu ieguves apmēru. Naftas ieguvei palielinoties, naftas produktu un atbilstoši arī degvielas cena varētu atkal nedaudz sarukt.

AS "Latvijas Gāze" aplēses liecina, ka 9 mēnešu vidējās mazuta cenas krituma dēļ dabasgāzes tirdzniecības cena Latvijā tuvākajos mēnešos varētu nedaudz sarukt. Tas labvēlīgi ietekmēs arī vidējo siltumenerģijas cenu, kura šā gada laikā jau ir diezgan būtiski sarukusi. Pašlaik nav vērojama aktīva jaunu tarifu plānu iesniegšana Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, un šā gada aktualitāte – ražošanas procesa pārkārtošana, piemēram, paplašinot vai uzsākot koģenerāciju, - varētu būt izsmēlusi savas tarifu pazemināšanas iespējas tuvākajā laikā. Tādējādi 2014. gadā siltumenerģijas cenas varētu saglabāt nelielu gada kritumu, taču galvenokārt t.s. bāzes faktoru ietekmē.

Kopumā nav gaidāms, ka gada inflācijas līmenis nākotnē saglabāsies tik zems (negatīvs vai tuvs nullei). Šā gada aktuālo inflāciju samazinošo piedāvājuma puses faktoru ietekme pakāpeniski saruks, un 2014. gadā inflāciju pakāpeniski sāks ietekmēt neliels nodokļu sloga samazinājums ienākumiem un neliels nodokļu pieaugums precēm (autogāzei un tabakai).

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 17. apr.). Novembrī gada inflācija saglabājusies netipiski zemā līmenī. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1021
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Novembrī gada inflācija saglabājusies netipiski zemā līmenī" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 17.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1021>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up