10.03.2014.

Patēriņa cenu līmenis februārī nemainās

Februārī patēriņa cenas nemainījās, gada inflācijai sasniedzot vien 0.5%. Naftas cenu ietekmē salīdzinājumā ar janvāri nedaudz pieauga degvielas cena. Tikmēr dabasgāzes cena rūpnieciskajiem patērētājiem, kā prognozēja a/s "Latvijas Gāze", ir turpinājusi sarukt, (jau februārī, lai gan sākotnēji nākamais samazinājums tika gaidīts martā) un labvēlīgi ietekmēja siltumenerģijas cenu. Februārī mēneša sezonālo faktoru ietekme bija savstarpēji izslēdzoša: turpinājās ziemas sezonas apģērbu un apavu izpārdošana (cenu kritums pārsniedza pērn februārī vēroto), bet auga sezonas tūrisma pakalpojumu cenas. Tādējādi mēneša laikā patēriņa cenu vidējais līmenis nemainījās.

Ārējo faktoru ietekme uz cenu līmeni februārī pārsvarā bija inflāciju paaugstinoša: naftas cenu vidējais līmenis nedaudz pārsniedza to, kāds bija janvārī; arī pārtikas cenas pasaulē nedaudz auga visās grupās, izņemot gaļas produktus. Pasaules graudaugu produktu cenas ietekmēja gan bažas par piedāvājumu (piemēram, ražu ASV), gan pieprasījuma kāpums (biodegvielas un lopbarības vajadzībām). Tomēr Latvijā neapstrādātās pārtikas cenas kopumā nedaudz saruka (pieauga vien olu un kartupeļu cenas). Apstrādātās pārtikas grupās auga galvenokārt piena un labības produktu cenas, kamēr zivju un gaļas izstrādājumiem, kā arī cukuram tās saruka.

Gada inflācijas līmenis tuvākajos mēnešos prognozējams pozitīvs, taču varētu būt krietni zemāks nekā gaidīts, jo elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām pilnībā vai daļēji varētu tikt atlikta līdz 2015. gada janvārim.

Tā kā šķietami jau reiz atrisinātais elektroenerģijas tirgus liberalizācijas jautājums tomēr vēl arvien nokļūst apspriešanas procesā, arī siltumenerģijas ražotāji, kas to ražo koģenerācijas procesā, nav vēl iesnieguši SPRK siltumenerģijas cenu pārmaiņu plānus subsidētās enerģijas nodokļa dēļ. Šajā jautājumā lielāka skaidrība varētu rasties pēc Saeimas sēdes 13. martā, kad izskatīs likumprojektu par grozījumiem Elektroenerģijas likumā, kurus Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija iesaka virzīt steidzamības kārtībā.

APA: Paula, D. (2024, 12. jun.). Patēriņa cenu līmenis februārī nemainās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1003
MLA: Paula, Daina. "Patēriņa cenu līmenis februārī nemainās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1003>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up