03.06.2010.

Pēc nozīmīga kāpuma martā apstrādes rūpniecībā sekojis neliels kritums

Pēc ļoti straujā apstrādes rūpniecības produkcijas izlaides kāpuma martā, kad izaugsme sasniedza 12.5%, aprīlī nozarē bija vērojams neliels kritums. Saskaņā ar sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzinājumā ar martu produkcijas apjoms samazinājās par 0.7%. Daļēji šo pārmaiņu izskaidro augstāka aprēķina bāze, taču arī uzņēmēju aptauju dati liecināja, ka aprīlī varētu būt gaidāms neliels kritums, jo martā pazeminājās pasūtījumu līmenis.

Salīdzinājumā ar produkcijas apjomu martā lejupslīde bija vērojama vairākās nozarēs, straujāk izlaidei sarūkot tekstilizstrādājumu, mēbeļu un būvmateriālu ražošanā. Savukārt ievērojami pieauga farmaceitisko preparātu, gatavo metālizstrādājumu, datoru un elektronisko iekārtu ražošana.

Pateicoties veiksmīgajai eksporta attīstībai, gadā - salīdzinājumā ar 2009. gada aprīli - produkcijas apjoms palielinājies par 8.0%. To galvenokārt nodrošināja straujais kāpums koksnes izstrādājumu un ķīmisko produktu ražošanā.

Turpmāko nozares attīstību joprojām ietekmēs pretēji faktori. Eiropas Komisijas publicēto uzņēmēju aptauju rezultāti liecina, ka Latvijas apstrādes rūpniecības konkurētspēja jau vairākus ceturkšņus pēc kārtas uzlabojas gan iekšzemes tirgū, gan ES valstīs, gan tirgos ārpus ES. Arī straujais jauno pasūtījumu kāpums aprīlī ļauj cerēt uz veiksmīgu attīstību.

Tomēr saglabājās arī riski, kas var bremzēt apstrādes rūpniecības izaugsmi. Iekšzemes pieprasījums, lai gan uzlabojas, tomēr joprojām ir vājš. Saglabājas arī riski, kas saistīti ar fiskālās un finanšu situācijas pasliktināšanos vairākās eiro zonas valstīs, kas var ierobežot arī turpmāku ārējā pieprasījuma pieaugumu mūsu galvenajos eksporta tirgos.

APA: Puķe, A. (2024, 22. jul.). Pēc nozīmīga kāpuma martā apstrādes rūpniecībā sekojis neliels kritums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1400
MLA: Puķe, Agnese. "Pēc nozīmīga kāpuma martā apstrādes rūpniecībā sekojis neliels kritums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1400>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up