27.02.2017.

Pērn atalgojums un pirktspēja auguši lēnāk

Pērn atalgojums un pirktspēja auguši lēnāk
Foto: Pixabay
Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2016. gada atalgojuma pieaugums (5.0%) Latvijā bijis lēnākais trīs gadu laikā. Savukārt gada nogalē, 4. ceturksnī, bruto darba samaksa salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga par 5.9%. Atalgojuma pieauguma palēnināšanās 2016. gadā bija gaidāma, jo palēninājās tautsaimniecības izaugsme, kā arī likumdošanas pārmaiņām bija mazāka pozitīvā ietekme nekā iepriekšējos gados.

Neto algas kāpums 2016. gadā ne vien palēninājās, bet pirmoreiz sešu gadu laikā bija zemāks nekā bruto darba samaksas pieaugums. Patēriņa cenu kāpums 2016. gadā bija tuvs nullei un nozīmīgi neietekmēja pirktspēju, tomēr reālās neto algas kāpums, ņemot vērā iepriekš minēto atšķirību starp bruto un neto ienākumiem, bija zemākais četru gadu laikā, sarūkot līdz 4.6% (7.4% 2015. gadā). Šāda pirktspējas dinamika, vismaz gada pirmajos trijos ceturkšņos, par kuriem pieejami patēriņa dati, sasaucās ar nelielu kopējā privātā patēriņa gada pieauguma bremzēšanos, kur īpaši saruka ilglietojuma preču un pakalpojumu patēriņa devums.

Vienlaikus Eiropas Komisijas publicētie patērētāju noskaņojuma dati par ģimenes materiālā stāvokļa novērtējumu tuvākajiem mēnešiem 2016. gadā uzrādīja nelielu optimisma samazināšanos salīdzinājumā ar 2015. gadu, kā arī pesimisma pieaugumu attiecībā uz vispārējo ekonomisko situāciju. Šāds noskaņojums varēja veicināt piesardzību tēriņos. Uz to norādīja arī vājāka mazumtirdzniecības izaugsme 2016. gadā.

2017. gadā atalgojuma pieaugums varētu saglabāties līdzīgs. Budžetā apstiprināts straujāks atalgojuma kāpums atsevišķās sabiedriskā sektora jomās, kā arī tautsaimniecības izaugsmes prognozes ir cerīgākas, pamatojoties uz investīciju novērtējumu, kur pērn piedzīvoto kritumu visticamāk nomainīs kāpums, tostarp uzlabojoties Eiropas Savienības fondu līdzekļu apgūšanai. Tikmēr pirktspējas gada pieauguma temps šogad varētu nepalielināties, jo patēriņa cenas augs straujāk nekā pērn. 

APA: Paula, D. (2024, 15. jun.). Pērn atalgojums un pirktspēja auguši lēnāk. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3690
MLA: Paula, Daina. "Pērn atalgojums un pirktspēja auguši lēnāk" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3690>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up