21.02.2013.

Ražotāju cenas nerada spiedienu uz patēriņa cenu kāpumu

2013. gada janvārī ražotāju cenas Latvijā pieauga par 0.3%, un kāpumu noteica eksportam ražotās apstrādes rūpniecības produkcijas ražotāju cenu pieaugums par 0.8%. Tikmēr samazinājuma virzienā ražotāju cenu līmeni ietekmēja iekšzemes tirgum un eksportam ražotās enerģijas ražotāju cenu kritums līdz ar dabasgāzes tirdzniecības cenas kritumu. Ražotāju cenu gada pieaugums rūpniecībā kopumā saruka līdz 2.1% (skat. attēlu), jo pērn janvārī vērotais ražotāju cenu mēneša kāpums bija ievērojami straujāks (+1.8%).

Ražotāju cenu indeksa pārmaiņas (%)

Ražotāju cenu indeksa pārmaiņas 

Avots: CSP

Eksportētās produkcijas cenu kāpumu galvenokārt ietekmēja cenu pārmaiņas visai svārstīgās preču grupās, piemēram, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā, kur svārstīgums ir viens no lielākajiem gan dažādā sortimenta, gan noieta tirgus un pat sezonalitātes dēļ. Citi nozīmīgi cenu kāpumi arī saistīti ar nozarēm, kur sortiments un preču apjoms, kas saražots eksportam, mēnešu dalījumā var būt ļoti svārstīgs (datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, apģērbu ražošana). Šo nozaru devums mēneša un gada pieauguma tempā janvārī bija nozīmīgs, taču neliecina par tendences pārmaiņām.

Tikmēr ražotāju cenu dinamika iekšzemes tirgū pārdotajai produkcijai nerada risku inflācijas kāpumam. Ražotāju cenu mēneša pieaugums kopējai iekšzemes tirgū pārdotajai produkcijai bija 0.1% (pretstatā eksporta tirgum ražotajai par 0.6%), tostarp enerģijas ražošanā kritums par 0.2%, ko noteica dabasgāzes tirdzniecības cenas samazinājums un kas jau atspoguļojās janvāra patēriņa cenu samazinājumā. Arī turpmāk gada laikā gaidāma labvēlīga vairāku iekšzemes faktoru ietekme uz enerģijas cenām: tuvākajos mēnešos to pozitīvi varētu ietekmēt dabasgāzes tirdzniecības cenas līmenis, bet otrajā ceturksnī – jaunu koģenerācijas staciju iedarbināšanas vai citu izmaksu samazināšanas iespēju pozitīvais efekts uz siltumenerģijas cenām, piemēram, Rēzeknē un Rīgā. 

APA: Paula, D. (2024, 19. jul.). Ražotāju cenas nerada spiedienu uz patēriņa cenu kāpumu . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1096
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenas nerada spiedienu uz patēriņa cenu kāpumu " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1096>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up