23.05.2013.

Ražotāju cenu attīstība - labvēlīga konkurētspējas saglabāšanai

2013. gada aprīlī salīdzinājumā ar martu ražotāju cenas nedaudz pieauga (par 0.1%), ko noteica enerģijas sadārdzināšanās iekšzemes tirgū. Ražotāju cenu gada pieauguma temps saruka līdz 1.4%, ko noteica bāzes faktori apstrādes rūpniecībā, galvenokārt metālu un koksnes izstrādājumu ražošanā.

Enerģijas ražošanas sadārdzināšanos iekšzemes tirgū veicināja obligātās iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums elektroenerģijai, un tas ietekmēja ražotāju mēneša cenu kāpumu iekšzemes tirgū pārdotajai produkcijai kopumā, taču būtiska šo izmaksu ietekme uz patēriņa cenām nebija vērojama. Elektroenerģijas izmaksu īpatsvara novērtējums liecina, ka vairākās nozarēs tas nav kritisks, tādēļ to varētu būt iespējams absorbēt.

Dabasgāzes tirdzniecības cenai nemainoties, aprīlī nebija iemesla augt siltumenerģijas ražotāju cenām, un tas ierobežoja kopējo enerģijas nozares ražotāju cenu kāpumu.

Būtiskāko resursu cenu dinamika pasaules tirgū bija visai labvēlīga – aprīlī saruka naftas un vairākuma metālu cenas, ko daļēji atsvēra cenu kāpums atsevišķiem koksnes veidiem (saskaņā ar www.indexmundi.com) un neliels pārtikas un lauksaimniecības preču cenu indeksa kāpums. Šie faktori ļāva saglabāt ražotāju cenu līmeni gan iekšzemes tirgum, gan eksportam ražotajai produkcijai. Ierobežotās kopējā eksporta pieauguma iespējas un darbības sašaurināšanās metālu nozarē pašlaik mazina darbaspēka izmaksu pieaugumu rūpniecībā, neradot spiedienu uz cenu konkurētspēju.

Viens no riskiem ražotāju un ar to saistītajai patēriņa cenu dinamikai pašlaik ir pārtikas cenu attīstība pasaules tirgū. Tomēr, lai gan Latvijas graudu audzētāji vēl aprīlī bija skeptiski par šā gada ražu īsāka veģetācija perioda dēļ un apsvēra pat apsēto platību pārsēšanas nepieciešamību, no lielākajiem Eiropas graudu audzētāju, piemēram, Krievijas, ekspertu puses atskan daudz optimistiskākas prognozes šim gadam (Krievija nupat ir palielinājusi 2013. gada ražas prognozi) un nevedina uz prognozēm par cenu kāpumu plašākā tirgū. Spiedienu uz labības cenām mazinātu arī iespējamā Indijas kviešu eksporta pieaugums, ja šāda vienošanās ar valdību tiks panākta.

APA: Paula, D. (2024, 12. jun.). Ražotāju cenu attīstība - labvēlīga konkurētspējas saglabāšanai. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1073
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenu attīstība - labvēlīga konkurētspējas saglabāšanai" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1073>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up