21.02.2017.

Samazinās gan bezdarba līmenis, gan nodarbināto skaits

Samazinās gan bezdarba līmenis, gan nodarbināto skaits
Foto: Shutterstock
Vienlaicīgs bezdarba un nodarbinātības samazinājums 2016. gada beigās – tas tikai no pirmā skatiena nešķiet loģiski. Patiesībā darba tirgus situācija turpina uzlaboties atbilstoši gaidītajam.

Bezdarba līmeņa dinamika nepārsteidz jau sen, nepārsteidza arī šodien – samazinājums par 0.2 pp. ceturkšņa laikā un par 0.5 pp. gada laikā. Vidējais bezdarba līmenis valstī (2016. gada beigās - 9.3% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem) joprojām ir vērtējams kā dabiskajam bezdarbam un makroekonomiskajam līdzsvaram atbilstošs lielums. Tas ir pietiekami zems, lai par to nekristu panikā un pietiekami augsts, lai lieku reizi nedzītu uz augšu jau tā naftas un pārtikas pasaules cenām piesaistīto inflāciju.

Minimālās algas kāpums pērn par desmit eiro nebija pārmērīgi liels, tāpēc netraucēja bezdarbam samazināties arī Latgalē, kur tas gandrīz divreiz pārsniedz vidējo rādītāju valstī.

Kas šodienas datos bija neierasti? Nedaudz samazinājās (standartkļūdas robežās)  nodarbināto skaits. Tas nebija pārsteigums – darbspējas vecuma iedzīvotāju skaits valstī turpina kristies, un tā negatīvo ietekmi uz nodarbinātību šoreiz nevarēja pilnībā kompensēt līdzdalības līmeņa kāpums (t.i., arvien palielinās bez darba esošo iedzīvotāju tieksme meklēt darbu) un bezdarba samazinājums.

Arī nākamo ceturkšņu laikā nodarbinātības pieaugumi mīsies ar kritumiem, jo līdzdalības līmenis nevar pieaugt bezgalīgi, un jau drīz tas sāks buksēt vecumstruktūras pārmaiņu dēļ. Tādējādi ekonomika var attīstīties vienīgi pa produktivitātes sliedēm – iznākums, kuru prognozējām vēl pirms trim gadiem.

Šogad bezdarbs turpinās pakāpeniski samazināties, tomēr gada vidējais bezdarba līmenis, visticamāk, nesaruks zem 9% (tas ir augstāks nekā iepriekš prognozējuši vairāki kolēģi no valsts iestādēm un komercbankām).

Nodarbināto skaits būtiski nemainīsies, paliekot tuvu 900 tūkstošiem. Tādējādi pastāv augsta iespējamība, ka arī šā gada darba tirgus dati ekonomistiem būs pietiekoši garlaicīgi, tomēr tautsaimniecībai kopumā tā ir laba ziņa.  

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. feb.). Samazinās gan bezdarba līmenis, gan nodarbināto skaits. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3679
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Samazinās gan bezdarba līmenis, gan nodarbināto skaits" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3679>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up