11.11.2010.

Tekošā konta pārpalikums septembrī nedaudz samazinās, bet preču un pakalpojumu tirdzniecības bilance krietni uzlabojas

Maksājumu bilances tekošajā kontā septembrī saglabājās pārpalikums, taču tas samazinājās salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem.

Preču ārējās tirdzniecības darījumu vērtība turpināja palielināties, pieauga gan sniegto pakalpojumu (galvenokārt pasažieru un kravu autopārvadājumu), gan saņemto pakalpojumu vērtība, un preču un pakalpojumu tirdzniecības kopējā bilance salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi krietni uzlabojās.

Turpretī pirmo reizi kopš 2008. gada septembra vairs netika novērots ienākumu konta pārpalikums, jo ieguldījumu ienākumu konta postenī, kas raksturo tiešo investīciju uzņēmumu darbību Latvijā (to reinvestetās peļņas apmēru) tika reģistrēta peļņa pretstatā divus gadus ilgušajiem zaudējumiem.

Saskaņā ar triju mēnešu operatīvajiem datiem trešajā ceturksnī tekošā konta pārpalikums saruka (absolūtā izteiksmē un attiecībā pret prognozēto IKP), atspoguļojot ekonomiskās aktivitātes Latvijā palielināšanos. Tostarp turpina pieaugt eksports, un līdz ar rūpnieciskās ražošanas atdzīvošanos, arī ražošanai nepieciešamo izejvielu imports; veiksmīgāk darbojas arī tiešo ārvalstu investīciju uzņēmumi Latvijā.

Tuvākajā laikā nav gaidāma nozīmīga tekošā konta pārpalikuma palielināšanās.

  • Preču un pakalpojumu tirdzniecības bilances attīstību ietekmēs ārējā pieprasījuma pārmaiņas, ko Eiropas Komisijas vērtē piesardzīgāk, un tas atspoguļojas arī pašu uzņēmēju sniegtajā konfidences jeb nākotnes izredžu vērtējumā.
  • Savukārt, atjaunojoties tautsaimniecības izaugsmei, vairs nav gaidāmi ārvalstu investīciju uzņēmumu zaudējumi, kas maksājumu bilancē nozīmēs negatīvu devumu ienākumu kontā.

 

APA: Paula, D. (2024, 12. jun.). Tekošā konta pārpalikums septembrī nedaudz samazinās, bet preču un pakalpojumu tirdzniecības bilance krietni uzlabojas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1346
MLA: Paula, Daina. "Tekošā konta pārpalikums septembrī nedaudz samazinās, bet preču un pakalpojumu tirdzniecības bilance krietni uzlabojas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1346>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up