08.06.2022.

Maijā – pilns elektrības rēķins un pustukšs pārtikas grozs

Ilustratīvs attēls sieviete tirgo ķiršus
Foto: Shutterstock

Mēdz jau teikt, ka kaut ko novērtējam vien tad, kad tas pagājis un beidzies. Varbūt, ka tikai saņemot maija elektrības rēķinu, apjautīsim, ka iepriekšējos mēnešos  valsts sniegtais atbalsts šos rēķinus bija krietni samazinājis. Inflācija maijā turpināja strauji augt (+16.9% g/g) galvenokārt enerģijas un pārtikas cenu kāpuma dēļ. Līdzīgi arī dažās pašvaldībās ar augstākajiem apkures rēķiniem — līdz maijam bija spēkā samazināti tarifi, bet tagad atkal  - pilnā cena. Lai gan valdībā notiek priekšlikumu izstrāde turpmākiem atbalsta pasākumiem, līdz šim jauni iespējami risinājumi vēl nav apstiprināti. 


Elektroenerģijai, gāzei un apkurei Latvijas iedzīvotāji vidēji tērē aptuveni desmito daļu no saviem izdevumiem. Tiesa gan, šie izdevumi mēdz būt sezonāli svārstīgi. Tomēr ir arī iedzīvotāju daļa, kas izmanto izlīdzinātos maksājumus, lai izdevumi būtu vienmērīgāk izkliedēti visa gada laikā. Savukārt tie, kas savlaicīgi mēģina sagādāt kurināmo gada aukstajai sezonai, jau tagad pamana strauju cenu kāpumu energoproduktiem. Citi šo ievērojamo cenu pieaugumu skarbāk sāks izjust rudens pusē.


Pārtikas cenas ir cita jutīga joma, kur strauju cenu pieaugumu ievērojis, šķiet, būs ikviens. Latvijas iedzīvotāji pārtikai tērē vidēji ceturto daļu no saviem izdevumiem, bet nabadzīgāko iedzīvotāju grupās tie veido lielāku daļu no šo mājsaimniecību kopējiem tēriņiem, lai arī eiro izteiksmē izdevumi pārtikai te ir mazāki. Pārtikas un energoresursu cenām pieaugot, slogs uz mājsaimniecības izdevumiem veidojas spēcīgāks nekā tad, ja cenas augtu kādām ilglietojamām precēm vai pakalpojumiem, kuru pirkšanu un patēriņu var censties atlikt vai samazināt. 


Lai gan pašlaik ir liela prognožu nenoteiktība, tomēr sagaidāms, ka inflācija joprojām saglabāsies augsta vismaz tuvāko mēnešu laikā. Iedzīvotājiem jāpārdomā savi izdevumi un iespēju robežās jāapsver iespējas uzkrāt līdzekļus vai veikt energoefektivitātes pasākumus, gatavoties grūtam rudenim. Savukārt valdībai priekšā "mājasdarbs vasarai" - aktīvi meklēt iespējas, kā sniegt atbalstu vissāpīgāk ietekmētajām iedzīvotāju grupām.

APA: Opmane, I. (2023, 23. sep.). Maijā – pilns elektrības rēķins un pustukšs pārtikas grozs. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5602
MLA: Opmane, Ieva. "Maijā – pilns elektrības rēķins un pustukšs pārtikas grozs" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/5602>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up