21.10.2013.

Ražotāju cenās nozīmīgas izmaiņas nav vērojamas

  • Līva Zorgenfreija
    Līva Zorgenfreija
    Latvijas Bankas ekonomiste

2013. gada septembrī ražotāju cenas Latvijā palielinājās, pieaugot par 0.3% attiecībā pret augustu. Šāds kāpums reģistrēts gan vietējā tirgū, gan eksportā realizētajai produkcijai.

Arī gada izteiksmē bija vērojama cenu paaugstināšanās: eksportā par 2.5%, bet vietējā tirgū - par 0.5%. Ražotāju cenu dinamika kopumā gada griezumā nerada spiedienu uz patēriņa cenu pieaugumu, jo lielākā cenu paaugstināšanās vērojama eksportā, nevis vietējā tirgū. 

Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā pozitīvā virzienā vietējā tirgū galvenokārt noteica pieaugums enerģijas cenās (+0.3%), kā arī apstrādes rūpniecības ražotāju cenu pieaugums (+0.3%). No apstrādes rūpniecības apakšnozarēm, atšķirībā no iepriekšējā mēneša krituma, lielāko pienesumu devis pārtikas ražotāju cenu kāpums (+0.6%). Skatoties uz eksportā realizētās produkcijas ražotāju cenām, redzam, ka uz eksporta tirgu orientētajās nozarēs, piemēram, koksnes ražošanā, vērojams cenu palielinājums (+1.0%). Arī eksportētās pārtikas ražotāju cenas pieaugušas par 0.6%.

Gada griezumā lielāko devumu kopējās ražotāju cenās radīja apstrādes rūpniecība, kur ražotāju cenas pieauga par 1.9%. Koksnes produkcijas ražotāju cenas kopumā pieauga par 4.4%, straujāk augot tieši eksportā realizētajai produkcijai. Lielākais negatīvais devums ir no datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotāju cenu sarukuma (-18.5%). Izteikti negatīva bijusi arī atkritumu savākšanas ražotāju cenu attīstība gada griezumā (-7.6%).

Kaut gan septembrī Latvijā bija vērojams ražotāju cenu pieaugums, galvenās izejvielu cenas (pasaules pārtikas, naftas, metālu, koksnes cenas) būtiski nepalielinājās vai pat samazinājās. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas pārtikas cenu indekss pēdējo reizi zemāku līmeni kā šobrīd uzrādīja tikai 2010. gada septembrī. Tas krities, lielākoties pateicoties straujam labības cenu samazinājumam, jo visās pārējās komponentēs septembrī reģistrēti nelieli pieaugumi. Norises Latvijas lauksaimniecībā neliecina par turpmāku spēcīgu spiedienu uz pārtikas cenām. Ražas sezona šogad Latvijā noslēgusies ar vidējiem vai labiem rezultātiem (lai arī sliktākiem par pagājušā gada izcilo ražu). Nozares eksperti atzīmē, ka, piemēram, labības kopraža ir par 16% lielāka, salīdzinot ar pēdējo piecu gadu vidējo.

Naftas cenas septembra sākumā bija relatīvi augstas taču kopš mēneša vidus kritās, kopumā nedaudz palielinoties salīdzinājumā ar augustu. Naftas cenas oktobrī līdz šim bijušas stabilas, neradot papildu spiedienu uz enerģijas cenām. Pasaules metālu cenās vērojams kritums joprojām vājā pieprasījuma dēļ, bet koksnes cenas stabilizējušās. Ja būvniecības tirgus Eiropā sāks atkopties, tad pasaules koksnes cenās, iespējams, redzēsim augšupvērstas izmaiņas. Tā ietekmē varētu vēl augt koksnes ražotāju cenas arī Latvijā.

Attēls. Ražotāju cenu mēneša pārmaiņas un devumi pa nozarēm vietējā tirgū, procentu punkti

Ražotāju cenu mēneša pārmaiņas un devumi pa nozarēm vietējā tirgū, procentu punkti

Avots: CSP, Latvijas Bankas aprēķini 

APA: Zorgenfreija, L. (2024, 19. mar.). Ražotāju cenās nozīmīgas izmaiņas nav vērojamas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1035
MLA: Zorgenfreija, Līva. "Ražotāju cenās nozīmīgas izmaiņas nav vērojamas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1035>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up