01.12.2011.

Algas turpina augt prognozētajā tempā

Atalgojuma kāpums Latvijā ir stabils. Vidējās bruto mēneša darba samaksas gada pieauguma temps 2011. gada 3. ceturksnī bija 4.3%, kas ir tuvu iepriekšējā ceturkšņa rezultātam (Centrālā statistikas pārvalde nozīmīgi - no 5.5% uz 4.4% - koriģējusi 2. ceturkšņa novērtējumu). Tas apstiprina mūsu šī gada sākuma prognozes, ka algu gada pieauguma temps 2011. (un 2012.) gadā turēsies 3-5% robežās.

Iepriekšējā ceturkšņa datu korekcija notika uz sabiedriskā sektora rēķina, tādējādi atspēkojot bažas par to, ka algu pieaugums sabiedriskajā sektorā ir straujāks nekā privātajā sektorā. Līdz pat 2011. gada pirmajai pusei straujāko algas pieaugumu sabiedriskajā sektorā noteica zemās bāzes efekts, daļēji kompensējot iepriekš veikto straujo atalgojuma samazinājumu skolotājiem, kā arī dažām citām sabiedriskā sektorā strādājošo grupām. Toties 2011. gada 3. cetursnī straujāks algu pieaugums bija vērojams privātajā sektorā.

Jāatzīmē, ka algu kāpums gada izteiksmē ir atsācies jau visās tautsaimniecības nozarēs. Viens no straujākiem vidējās algas gada pieauguma tempiem vērojams būvniecībā (6.8%), kur uzņēmēji visvairāk sūdzas par kvalificēta darbaspēka trūkumu. Savukārt apstrādes rūpniecībā algu pieaugums ir zemāks (4.9%) par spīti tam, ka šīs nozares ražošanas apjomu un darba ražīguma sniegums pēdējā gada laikā bija daudz labāks.

Lai gan neparedzam, ka algu kāpums nākamajos gados kļūtu straujāks, tomēr, nozīmīgi krītot inflācijai, pirktspēja pieaugs, atbalstot iekšējo pieprasījumu nedrošas ārējās vides apstākļos. 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. feb.). Algas turpina augt prognozētajā tempā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1228
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Algas turpina augt prognozētajā tempā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1228>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up