03.02.2020.

Apstrādes nozaru "pirmā maiņa" sāk sagurt

Apstrādes nozaru pirmā maiņa sāk sagurt
Foto: LETA

Ārējā un iekšējā pieprasījuma vājināšanās apstākļos apstrādes rūpniecības uzņēmumi turpina cīņu par eksporta tirgiem un iekšzemes patērētāju simpātijām.

Tomēr nākotnes redzējums ir neskaidrs – rūpnieku noskaņojuma novērtējums ir pretrunīgs, optimistiskām ziņām mijoties ar skepsi. Bet tas patlaban arī raksturo ārējo un iekšzemes vidi, Latvijas tautsaimniecību kā galda hokejā stumda uz priekšu un atpakaļ dažādi notikumi – tos ieskicē kolēģe 4. ceturkšņa iekšzemes kopprodukta ātrā novērtējuma komentārā.

Kas tad īsti ir par pretrunām rūpnieku noskaņojumā? No vienas puses stāsts par arvien vājāku ārējo un iekšējo pieprasījumu apstiprinās - ražošanas jaudu noslodze turpina samazināties, eksporta pasūtījumu novērtējums ir samērā vājš. Tomēr pārsteidzošā kārtā pēdējos mēnešos rūpnieku noskaņojums uzlabojas, turklāt izlaides apjoma novērtējums nākamajiem mēnešiem janvāra datos ir sasniedzis teju "trekno gadu" līmeni. Jāatzīst, ka šāds optimisms šobrīd izskatās neticams un drīzāk varētu būt īslaicīgs statistikas "zāģis", bet raudzīsim, kāda būs nākotne.

Bet atgriezīsimies pie jaunajiem apstrādes rūpniecības ražošanas apjoma datiem. Apstrādes lielākās apakšnozares – kokrūpniecības – pārstāvju pesimistiskās prognozes jau iepriekš lika piesardzīgi lūkoties uz nozares sekmēm, un diemžēl nekas spožs patlaban nesolās arī nākamajam gadam. Astoņzobu egļu mizgrauzis snauž, un siltā ziema tam nodrošina patīkamu komfortu, tādēļ šogad tas varēs turpināt savus posta darbus mežos. Latvijā gan situācija nav tik bēdīga kā citviet Eiropā (īpaši Čehijā un Vācijā), turklāt iepriekšējā pieredze ir ļāvusi izkopt labas iemaņas cīņai ar šo vaboli. Tomēr situāciju nozarē ietekmē viss reģions – zemās cenas un augstais piedāvājums Eiropā diktē savus noteikumus arī Latvijas meža nozarei, un tur šī cīņa ar nelūgto viesi norit smagāk.

Tomēr pat ne kokrūpniecības sekmes ir nesušas lielāko vilšanos – bremzējas arī iepriekš strauji augošo augsti tehnoloģisko nozaru un gatavo metālizstrādājumu ražotāju izlaides izaugsme. Arī pārtikas ražošanas rezultāti ir nemainīgi vāji. Tādējādi gandrīz izsīkušais spēcīgo spēlētāju rezervistu soliņš neļauj lolot lielas cerības uz labu rezultātu šogad.

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2019. g. 4. cet., g/g % (izlaides svari, %)

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi
Avots: Centrālā statistikas pārvalde.

Apstrādes rūpniecības izlaide (devumi gada pārmaiņās; procentpunkti)

Apstrādes rūpniecības izlaide
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Latvijas Bankas aprēķins.

 

APA: Puķe, A. (2024, 15. jun.). Apstrādes nozaru "pirmā maiņa" sāk sagurt. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4741
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes nozaru "pirmā maiņa" sāk sagurt" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4741>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up