21.09.2012.

Apstrādes rūpniecības ražojumiem lēns cenu kāpums

Rūpniecības cenu pieaugumu joprojām galvenokārt nosaka energoresursu cenu kāpums. Apstrādes rūpniecībā cenu pieaugums pēdējā gada laikā bijis visai zems. 2012. gada augustā apstrādes rūpniecības cenas bija par 0.6% augstākas nekā pirms gada. To, ka apstrādes rūpniecības uzņēmēju cenu gaidu kāpums šī gada sākumā netiks atspoguļots cenrāžu augšupvērstā korekcijā bija paredzams jau iepriekš.

Lēnāks apstrādes rūpniecības izstrādājumu cenu kāpums vietējā tirgū realizētajai produkcijai (gada laikā – par 0.3%) bija viens no faktoriem, kas noteica lēno patēriņa cenu kāpumu (gada inflācija jūlijā un augustā bija 1.7%, kas ir zemākais rādītājs kopš 2010. gada). Lēnāks cenu pieaugums veikalu plauktos ļāva pie tāda paša atalgojuma kāpuma palielināt vidējās algas pirktspēju. Tādējādi arī mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums reālajā izteiksmē pēdējo mēnešu laikā ir bijis visai pārliecinošs, privātajam patēriņam kļūstot par galveno IKP virzošo spēku.

Lēnāks apstrādes rūpniecības cenu kāpums eksportētajai produkcijai (gada laikā – par 0.9%) daļēji noteica tirdzniecības nosacījumu pasliktinājumu, eksporta vienības vērtībai pieaugot lēnāk par importa vienības vērtību. Jāatzīmē, ka šāda eksporta vienības vērtības dinamika bija sagaidāma jau iepriekš.

Nākotnē cenu dinamiku joprojām būtiski ietekmēs pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības. Pēdējo dienu laikā pasaules naftas cenas piedzīvo kārtējo kritumu un pašreiz tās ir līdzīgas pēdējo 12 mēnešu vidējām radītājam. Tomēr naftas cenu dinamika ir ļoti svārstīga. To ietekmē pat vismazākie paziņojumi par naftas ieguves apjomu palielināšanu vai samazināšanu, kā arī par pieprasījuma vājināšanos globālās ekonomikas problēmu dēļ. Graudu cenas kopš šī gada jūnija ievērojami pieaugušas, reaģējot uz bažām par sliktāku ražu nekā bija gaidīts, un ir tuvas vēsturiski augstākajam līmenim.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Apstrādes rūpniecības ražojumiem lēns cenu kāpums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1139
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Apstrādes rūpniecības ražojumiem lēns cenu kāpums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1139>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up